Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

logo_112W ubiegłym roku na numer 112 obsługiwany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie wpłynęło ponad 712 tys. zgłoszeń.

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Operatorzy numeru alarmowego 112 odbierają zgłoszenia, rozpoznają sytuację, eliminują alarmy niezasadne i złośliwe, a w uzasadnionych przypadkach przekazują inicjatywę dyspozytorom właściwych służb ratunkowych, których zadaniem jest zadysponowanie sił i środków niezbędnych do prowadzenia działań. W 2016  roku operatorzy obsłużyli 480 642 zgłoszenia, które zostały przekazane m. in. do Policji, PSP czy dysponentów zespołów ratownictwa medycznego.

Dzięki prowadzonym akcjom informacyjnym, numer 112 jest dobrze znany dzieciom i młodzieży – jak wynika z danych, najczęściej korzystają z niego ludzie młodzi. Zwiększa się także liczba osób starszych, którzy w sytuacjach zagrożenia wybierają numer alarmowy.

W 2016 r. zmalała liczba zgłoszeń fałszywych i głuchych. Zdarza się jednak, że numer 112 jest wybierany niezgodnie z przeznaczeniem – osoby dzwoniące  pytają na przykład o apteki, które są otwarte całodobowo, o godziny przyjęć lekarzy itp. Pamiętajmy, że z numeru alarmowego należy korzystać przede wszystkim w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub mienia, a nieuzasadnione blokowanie linii uniemożliwia szybkie połączenie się osobie, która naprawdę potrzebuje pomocy.

Spektakl „Gra” – edukacja przez teatr i promocja numeru 112
11 września 2016 r. rozpoczął się cykl spektakli teatralnych pt. „GRA”, będący wspólną inicjatywą Wojewody Podkarpackiego, Dyrektora Teatru „Maska” i Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Sztuka w reżyserii Katarzyny Kawalec – jako alternatywna forma edukacji i popularyzacji wśród dzieci zasad bezpiecznego poruszania się w otaczającej rzeczywistości – w prosty i przystępny sposób pokazuje, jak radzić sobie z zagrożeniami, uczy gdzie zwrócić się o pomoc, w jaki sposób korzystać z numeru alarmowego 112 i jak właściwie reagować w różnych niespodziewanych sytuacjach. Najmłodsi widzowie mają okazję zobaczyć niezwykłe widowisko i poprzez zabawę przyswoić reguły, które pozwolą im lepiej zadbać o własne bezpieczeństwo.

W ubiegłym roku odbyło się 14 spektakli, które obejrzało ponad 3 300 dzieci z klas 1 – 3 szkół podstawowych z województwa podkarpackiego. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, w Teatrze „Maska” od 7  do 10 lutego br. odbywają się przedstawienia, w których udział weźmie 2 250 uczniów podkarpackich szkół. Od kwietnia do czerwca br. tę wyjątkową sztukę będzie miało okazję zobaczyć 4 tys. dzieci.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.