123 rocznica urodzin księżnej Heleny Jabłonowskiej z Przyboroa - ziemiadebicka.pl

123 rocznica urodzin księżnej Heleny Jabłonowskiej z Przyboroa


1fe575ac4cf8a80a841d92b2a34d8523_XLDzisiaj przypada 123 rocznica urodzin księżnej Heleny Jabłonowskiej z Przyborowa, z domu Rey, pseud. Rzepicha. Księżna urodziła się 4 stycznia 1895 w Andrychowie. Była członkiem Armii Krajowej, podczas II wojny światowej pomagała ludności żydowskiej oraz więźniom hitlerowskiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie koło Dębicy. Zmarła  11 czerwca 1977 w Krakowie.

Helena Jabłonowska była córką Mikołaja Reya (ziemianina, działacza politycznego związanego z ruchem ludowym) i Marii z Bobrowskich. Od młodości była zaangażowana w działalność społeczną. Przed I wojną światową organizowała kursy dla dziewcząt w parafiach powiatów pilzneńskiego i rohatyńskiego, a także koła Sokoła i Strzelca. W czasie wojny wsparła datkiem 50 tysięcy koron (podobnie jak ojciec) Legiony Polskie, w Wiedniu opiekowała się polskimi uchodźcami. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości działała w Akcji Katolickiej i organizowała koła gospodyń wiejskich.

W czasie II wojny światowej należała do Armii Krajowej, w szeregach której używała pseudonimu Rzepicha, przewodniczyła Radzie Głównej Opiekuńczej w Dębicy, pomagała osobom narodowości żydowskiej oraz więźniom obozu w Pustkowie.

Wyszła za mąż za Józefa Jabłonowskiego. Miała czwórkę dzieci: Stanisława, Andrzeja, Krzysztofa i Marię.

Informacja na podstawie wikipedia.pl/fot. plakat CKiB Gminy Dębica