Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Adam Lazarowicz patronem Klubu HDK PCK „Rodacy Rodakom”

Wspólne zdjęcie uczestników spotkania.
Wspólne zdjęcie uczestników spotkania

W ramach programu uroczystości poświęconej dniu pamięci Akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce, w Domu Kultury „Kosmos” odbyło się spotkanie, na którym nadano środowiskowemu Klubowi Honorowych Dawców Krwi „Rodacy Rodakom” imię Adama Lazarowicza „Klamry”.
W spotkaniu uczestniczyła najbliższa rodzina patrona: córka Danuta Iwan, syn Zbigniew Lazarowicz z żoną Haliną i wnukiem Przemysławem, którzy przybyli z Wrocławi. Swoją obecnością spotkanie zaszczycił hrabia mjr Jerzy von Krusenstern – prezes Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej w Krakowie.
Maciej Małozięć, historyk, sekretarz Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy, przedstawił zebranym dogłębnie życiorys Adama Lazarowicza, który dodatkowo od siebie uzupełnił Zbigniew Lazarowicz.
Dominikowi Malinowskiemu – prezesowi Klubu HDK PCK „Rodacy Rodakom” akt nadania imienia Adama Lazarowicz „Klamry” wspólnie wręczyli: Danuta Iwan ps. „Pszczółka”, Zbigniew Lazarowicz ps. „Bratek” i Janusz Bieniasz prezes Oddziału Rejonowego PCK.
Na zakończenie młodzież obecna na spotkaniu, z wielką uwagą wysłuchała relacji mjr Jerzego Krusensterna o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku i jego przeżyć okupacyjnych i powojennych.
Dębickie media uznały to uroczyste wydarzenie za mało istotne i nie pojawiły się na tym szczególnym spotkaniu.
Historia Klubu HDK PCK „Rodacy Rodakom”
W 2008 roku fani Klubu Sportowego „Igloopol” w Dębicy dla uczczenia jubileuszu 30 lecia klubu postanowili oddać 30 litrów krwi. Chętni kibice oddawali krew przez cały 2008 rok. Zamierzony cel osiągnęli 18 grudnia 2008 roku w ilości 31 litrów tego życiodajnego leku.
Po akcji zrodził się wśród nich pomysł założenia środowiskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w oparciu na fanach zespołu o barwach biało – niebieskich.
Założenie klubu HDK (zgodnie z regulaminem) nastąpiło z chwilą uzyskania co najmniej 4,5 litra krwi od deklarujących się osób jako członkowie powstającego nowego Klubu HDK.
W kwietniu 2009 roku, na zebraniu organizacyjnym wybrano zarząd pod przewodnictwem kol. Marcina Połocha. Przyjęto nazwę: Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Kibiców Igloopolu”.
Mimo zachęt do ofiarności w darze krwi w pierwszym roku działania uzyskano tylko 8,5 litra. W kolejnych trzech latach krwi było niewiele więcej. W 2014 roku uzyskano 9 900 ml krwi, w 2015 – 9 litrów, w 2016 – 10 800 ml. W 7 miesiącach 2017 roku członkowie klubu oddali 17 550 ml krwi. Łączny bilans krwi klubu wynosi 81 100 ml.
16 września 2016 roku Oddział Rejonowy PCK w Dębicy otrzymał pismo dotyczące nowego składu osobowego zarządu i zmiany nazwy klubu. Z pisma wynikało, że nowym prezesem został wybrany kol. Dominik Malinowski oraz dokonano zmiany dotychczasowej nazwy klubu na Klub HDK PCK „Rodacy Rodakom”. Ponadto zarząd klubu zwrócił się do Oddziału Rejonowego PCK z zapytaniem dotyczącym możliwości uzyskania imienia dla klubu. Z racji tego, że klub HDK „Rodacy Rodakom” spełniał warunki otrzymania patrona odpowiedź uzyskali pozytywną.
Po rozważeniu kilku propozycji zarząd klubu uznał, że godnym patronem będzie osoba Adama Lazarowicza.
Od chwili nadania patrona nazwa klubu brzmi:
Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Rodacy Rodakom” im. Adama Lazarowicza „Klamry”.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.