Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dziś w Stępinie zaczyna się XI Międzynarodowy Zlot Militarny Anlage Sud – zapraszamy na rekonstrukcję Bitwy o Tobruk 141!

plakat-v5Stowarzyszenie pod patronatem i we współpracy z 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej im. Łukasza Cieplińskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Instytutem Pamięci Narodowej,  Starostwem Powiatowym w Strzyżowie, Urzędem Gminy Frysztak, oraz Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji we Frysztaku, organizuje  dziś „XI Międzynarodowy Zlot Militarny Anlage Sud” w miejscowości Stępina, gmina Frysztak, powiat strzyżowski. Wśród mediów, które wspierają naszą inicjatywę można znaleźć ogólnopolski Magazyn Rekonstrukcji Historycznej „Do Broni”, portal historia.org.pl, portal GospodarkaPodkarpacka.pl, portal Valkiria.net, Gazetę Codzienną „NOWINY”, TVP o. Rzeszów i Radio Rzeszów. Patronat nad imprezą objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Rekonstrukcja historyczna w Polsce jest stosunkowo młodą formą prezentacji tzw. „żywej historii” poprzez umożliwienie widzowi, a szczególnie młodzieży na praktyczne poznanie omawianego okresu historycznego i dosłowne „dotknięcie” jej uczestników. W Europie i na świecie z powodzeniem od 1977 roku jest wykorzystywana celem krzewienia patriotycznych i pro-państwowych postaw wśród obywateli. Jest to jednocześnie wydarzenie o zasięgu międzynarodowym ukazujące i przybliżające chlubne karty z historii polskiego oręża, osobom spoza naszego kraju.
Dzisiejsze ydarzenie zakłada realizację dużej, plenerowej imprezy mającej na celu propagowanie unikatowego w skali Europy zabytku kultury militarnej jakim jest Schron Kolejowy w Stępinie i historii związanej z okresem Drugiej Wojny Światowej. Powyższe działania wpisują się w wieloletnią tradycję organizowania na terenie gminy cieszących się od lat (obecnie 11 rok) ogromnym zainteresowaniem wydarzeń kulturalno-historycznych. Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz samorządowych, szerokiej promocji imprezy oraz jej wysokiej wartości merytorycznej połączonej z  atrakcyjną formą wydarzenia, ukierunkowaną na różnorodne grupy odbiorców, stało się ono jednym z najciekawszych wydarzeń tego typu w regionie o ugruntowanej marce i renomie.
Wszystkie działania związane z imprezą będą się odbywały na terenie gminy Frysztak, w woj. podkarpackim. „Park maszynowy” w tym roku oparty zostanie o niemiecki czołg PZKPWF II, brytyjskie pojazdy opancerzone Morris, oraz motocykle niemieckie jak i włoskie.Planujemy również wykorzystanie profesjonalnej pirotechniki filmowej oraz broni i amunicji pozoracji pola walki. Szacuje się, że udział w imprezie w charakterze widzów wezmą osoby z podkarpacia, a także z innych województw oraz państw członkowskich UE, które wspierały nas osobowo w latach poprzednich tj. Hiszpania, Ukraina, Słowacja i Czechy, ale również oczekujemy w tym roku gości z Grecji. Wizyta greckich rekonstruktorów jest pokłosiem wsparcia przez nasze Stowarzyszenie zarówno kadrowo jak i organizacyjnie, pierwszej rekonstrukcji historycznej dot. II Wojny Światowej na ziemi greckiej i jej rozwoju w latach 2016 i 2017. Dotyczyła ona walk na Linii Metaxasa i odbywała się na terenie historycznych fortów i umocnień, zbierając pozytywne opinie zarówno mieszkańców jak i oficjeli, wśród których wyróżnić można m.in. Ministra Obrony Narodowej Grecji p. Panosa Kammenosa. Tak więc impreza będzie miała charakter nie tylko ponadregionalny, ale międzynarodowy.
W ramach zadania zrealizowane zostaną takie działania jak rekonstrukcja walk „Tobruk 1941″ , dioramy statyczne i prezentacje pojazdów historycznych, Stowarzyszeń i Grup Rekonstrukcji Historycznej oraz pokaz wyposażenia i sprzętu Wojsk Obrony Terytorialnej, prelekcja dotycząca umundurowania i wyposażenia wojsk walczących w  rejonie Tobruku, prezentacja historycznych gier planszowych i edukacyjnych oraz wydawnictw tematycznych.
Założeniem realizatora zadania jest połączenie dwóch pozornie trudnych do pogodzenia ze sobą elementów – zabawy z nauką historii. Dzięki połączeniu elementów atrakcyjnych dla pasjonatów historii, zwracających uwagę na detale wyposażenia czy drobiazgowość przekazu historycznego z elementami przyciągającymi społeczność lokalną (całe rodziny z dziećmi, młodzież, osoby nie mające na co dzień styczności z działaniami tego typu) takimi jak rekonstrukcja walk, oryginalne pojazdy wojskowe, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, pokaz gier – zadanie ma szansę osiągnąć duży sukces.  Mamy nadzieję, że połączenie wszystkich powyżej przytoczonych elementów stworzy dla Państwa niezapomniane widowisko, które będziecie z nami współtworzyć.
Zapraszamy do Stępiny – szczegóły na plakacie!

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.