Miasto z przeszłości - niezwykła wystawa w Pilźnie - ziemiadebicka.pl

Miasto z przeszłości – niezwykła wystawa w Pilźnie


wystawa8Na strychu jednego z pilźnieńskich domów znaleziono plik ukrytych dziecięcych rysunków. Jak się okazało, autorem prac był czwartoklasista – Mechel Zweig. Krótkie życie chłopca brutalnie przerwała druga wojna światowa… Rysunki są prezentowane na wystawie “Miasto z przeszłości. Społeczność żydowska Pilzna na przestrzeni wieków”. W Muzeum Regionalnym w Pilźnie można zobaczyć również wiele innych niezwykłych eksponatów.

– Z całego serca pragnę wam podziękować za tę wystawę. Uratowaliście pamięć o mieście z przeszłości – powiedziała pierwsza w historii Polski kobieta – rabin Tanya Segal podczas otwarcia wystawy.

Po wernisażu nastąpił ciąg dalszy obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. W Domu Kultury w Pilźnie publiczność została oczarowana przez zespół Mojše Band. Artyści zaprezentowali koncert “Jankiele”, oparty o współczesne aranżacje utworów galicyjskich cymbalistów i pieśni żydowskich z XVIII i XIX wieku. Wystąpili: Michal Pal’ko (cymbały, wokal), František Kubiš (akordeonista), Jakub Stračina (kontrabasista).

Galeria zdjęć z otwarcia wystawy: kliknij, aby zobaczyć.

Galeria zdjęć z koncertu: kliknij, aby zobaczyć.

Kustosz Marzena Baum – Gruszowska o ekspozycji:

Wystawa ukazująca dzieje Żydów pilźnieńskich,  udział żydowskich mieszkańców miasta w jego rozwoju, życiu gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturalnym. Społeczność żydowska Pilzna od XVIII w. stanowiła poważny procent ogółu mieszkańców, utrzymujący się pod koniec lat 30-tych XX w. w granicach ¼ wszystkich mieszkańców.

Zaznaczała ona swoją obecność w mieście, tworząc podwaliny własnej dzielnicy, wznosząc odrębne budynki użyteczności publicznej – synagogę, szkołę, łaźnię, a także cmentarz. Żydowskie Pilzno odeszło nieodwracalnie w przeszłość wraz z wybuchem II wojny św., zgładzone przez hitlerowskie Niemcy. Pozostały jedynie nieliczne ślady – dawny kirkut, garść dokumentów, stare fotografie i gromadzone skrzętnie w muzeum eksponaty.

Wszystko to składa się na obraz minionego świata, miasta z przeszłości. Głównym przesłaniem wystawy jest więc przywołanie pamięci o dawnym, dwukulturowym Pilźnie, ukazanie historii i kultury społeczności żydowskiej Pilzna, w kontekście zgromadzonych artefaktów, fotografii, listów i dokumentów.

Otwarcie ekspozycji związane jest z włączeniem się Miasta i Gminy Pilzno w X Jubileuszowe Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.

źródło: Urząd Miejski w Pilźnie