130 poborowych rozpoczęło szkolenie - ziemiadebicka.pl

130 poborowych rozpoczęło szkolenie


DSCF28381 lipca prawie 130 poborowych rozpoczęło szesnastodniowe szkolenie w 33 Batalionie Piechoty Lekkiej. Jest to szkolenie podstawowe ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wcześniej nie służyli w wojsku i nie są rezerwistami. Pierwszy dzień, to wcielenie do brygady, sprawy ewidencyjne, umundurowanie i wyekwipowanie. Potem będą dwa tygodnie szkolenia podstawowego, które realizowane jest w Nowej Dębie, a na koniec – uroczysta przysięga wojskowa zaplanowana na 16 lipca br. na Rynku w Dębicy. 

W grupie wcielonej w sobotę w Dębicy znalazły się również Panie. Jak podkreślały, liczą na spotkanie osób o podobnych zainteresowaniach wojskiem, obronnością kraju, chcą wiedzieć więcej na temat wojska, zdobyć więcej doświadczeń. Przyznają, że kobiet na szkoleniu jest mało, ale służba w obronie terytorialnej będzie dobrym uzupełnieniem umiejętności, które mogą być przydatne również w życiu.

“Liczymy, że dzięki temu będziemy mogły lepiej zareagować w codziennych sytuacjach. Ale też wiadomo, że każde zajęcia wojskowe kształtują jakieś postawy proobronne, które zwiększają też bezpieczeństwo publiczne” – mówi jedna z uczestniczek szkolenia.  

Jak podkreśla ppłk. Roland Waszkowiak dowódca Dębickiego Batalionu Obrony Terytorialnej rozpoczęte właśnie pierwsze szkolenia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej jest prowadzone w oparciu o specjalnie opracowany program.

“W grupie, która rozpoczyna szkolenie na poligonie w Nowej Dębie, są w przeważającej większości ludzie w wieku 20 – 40 lat. Chcemy, aby nabyli praktycznych umiejętności, w tym odbędą szkolenie taktyczne i ogniowe. Nabędą umiejętności zachowania się na potencjalnym polu walki, bezpiecznego posługiwania się bronią, poznają podstawy zachowania się w typowych sytuacjach, z którymi żołnierz może się spotkać” – mówi ppłk. Roland Waszkowiak. 

Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, która funkcjonuje m.in. w Dębicy, wchodzi w skład Wojsk Obrony Terytorialnej. WOT będzie piątym, samodzielnym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają za zadanie bronić i wspierać mieszkańców powiatu na wypadek konfliktu zbrojnego, ale także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Docelowo żołnierzy WOT będzie ok. 53 tys., ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością przedłużenia. Do końca 2019 roku utworzonych zostanie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych dowództwu WOT.

Na podstawie informacji Urzędu Miejskiego w Dębicy

Pinterest