Wystawa o paniach nie tylko dla pań - ziemiadebicka.pl

Wystawa o paniach nie tylko dla pań


pilzno3W siedzibie Muzeum Regionalnego w Pilźnie otwarto kolejną wystawę czasową, zatytułowaną „Akcesoria perfekcyjnej Pani Domu przełomu XIX/XX wieku”. Wystawę można zwiedzać do 30 kwietnia 2017 r., w godzinach pracy muzeum. Wszystkich chętnych, którzy nie są w stanie odwiedzić placówki w tygodniu, zapraszamy w najbliższą niedzielę 12 marca, w godzinach 10-14.

Ekspozycja obejmuje „najnowsze” zdobycze i osiągnięcia techniki przełomu dwóch minionych stuleci – sprzęty i akcesoria z rożnych dziedzin domowego życia, prania, sprzątania, prasowania, szycia, przyjmowania gości, prowadzenia życia towarzyskiego, przyrządy niezbędne w kuchni, ale i eksponaty związane z ówczesną modą i dbałością o wygląd, akcesoria niezastąpione w dbaniu o sylwetkę, strój i kobiecy „look”, zgodnie z wymogami ówczesnej mody.

Zgromadzone na wystawie eksponaty są świadectwem tego w jaki sposób – bardziej lub mniej nowoczesny – panie z przełomu stuleci radziły sobie z nawałem codziennych obowiązków, czego używały do podstawowych czynności domowych, by zadbać o dom i rodzinę, czy własny wygląd. Ekspozycja obejmuje ponad dziewięćdziesiąt obiektów z rożnych dziedzin życia. Co szczególnie ciekawe i warte podkreślenia, zaprezentowane zostały oryginalne akcesoria krawieckie i pasmanteria z pierwszych dwóch dziesięcioleci minionego wieku, pochodząca z dawnego sklepu PP. Wojnarskich w Pilźnie.

Dopełnieniem ekspozycji jest szata graficzna  – wielkoformatowe projekty przedstawiające sylwetki pilźnianek, utrwalonych na zgromadzonych w muzeum fotografiach archiwalnych, oraz tablice graficzne wykonane na podstawie oryginalnych ogłoszeń prasowych z czasopism i dzienników przełomu XIX i XX wieku.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych muzeum, zbiorów Muzeum Regionalnego w Dębicy oraz Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, a także kilku kolekcji prywatnych mieszkańców Pilzna i okolic.

Pinterest