Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W powiecie dębickim w 1943 roku przeprowadzono szereg akcji pacyfikacyjnych. Upamiętnienia tych wydarzeń w tym roku nie będzie

W bieżącym roku po raz pierwszy obchodzimy ustanowiony w dniu 12 lipca narodowy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Stosowną ustawę w tej kwestii podpisał w ubiegłym roku prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskiej wsi za patriotyczną postawę w czasie II wojny św. – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami, za bohaterską walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego, a także z szacunku dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi okupowanych przez hitlerowskie Niemcy i sowiecki Związek Radziecki.

Wieś polska mimo grożących represji i prześladowań wykazywała się patriotyczną postawą przez cały okres wojny. Jej mieszkańcy wchodzili w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych. Wieś żywiła mieszkańców miast i oddziały partyzanckie, udzieliła schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta, przechowywała ukrywających się Żydów. Za tą patriotyczną postawę zapłaciła ogromną cenę” – uzasadnia kancelaria Prezydenta RP

Obszar ziemi pilźnieńskiej, podobnie jak inne tereny Polski, przeniknięty jest ogromem ofiar – mieszkańców okolicznych wsi, rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawionych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych, na przymusowe roboty, walczących z obowiązkiem oddawania kontyngentów żywnościowych, a przede wszystkim czynnie, z bronią w ręku przeciwstawiających się wrogowi w okolicznych oddziałach partyzanckich III Zgrupowania AK „Pocisk”. W Muzeum Regionalnym w Pilźnie gromadzone są archiwalia, relacje i wspomnienia mieszkańców okolicznych wsi, dokumentujące ich ofiarność i walkę w okresie II wojny św. W zbiorach muzealnych znajdują się także archiwalne fotografie ilustrujące dawną, przedwojenną wieś okolic Pilzna. Pamiętajmy w tym dniu o ofiarnych mieszkańcach polskiej wsi, którzy swą postawą i walką przyczynili się do wyzwolenia ziem polskich i odzyskania wolności narodu.

źródło: Muzeum Regionalne w Pilźnie

Na terenie powiatu dębickiego w roku 1943 przeprowadzono co najmniej kilkanaście akcji pacyfikacyjnych. 23 marca nastąpiła pacyfikacja Wiewiórki, 26 marca Zasowa, 30 czerwca Brzeźnicy, 9 lipca Bobrowej, 11 lipca Gumnisk i Wolicy, 21 lipca Stobiernej, 24 lipca Róży, 9 września Połomii. W tych miejscowościach zginęły podczas pacyfikacji 94 osoby. Akcje pacyfikacyjne odbywały się także w  w Bukowej, Stasiówce, Jaworzu Dolnym, Dobrkowie, Gorzejowej, Dzwonowej czy Gołęczynie.
W żadnej z gimn powiatu dębickiego nie zaplanowano w tym roku obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Więcej informacji na temat pacyfikacji polskich wsi można znaleźć na stronie: http://martyrologiawsipolskich.pl/

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.