14 lat działalności Domu Symeona i Anny w Dębicy. Placówka potrzebuje wsparcia aby nadal działać - ziemiadebicka.pl

14 lat działalności Domu Symeona i Anny w Dębicy. Placówka potrzebuje wsparcia aby nadal działać


2 lutego mija 14 lat od czasu gdy pierwsi Seniorzy stali się bywalcami prowadzonego przez Stowarzyszenie  im.  Edmunda Bojanowskiego “Dobroć” i siostry Służebniczki Dębickie przy ul. Krakowskiej 15 w Dębicy  Domu Symeona i Anny. Codziennie ze wsparcia tej placówki korzysta kilkanaście osób. W ostatnim czasie Dom utrzymujący się głównie z 1%  podatku ofiarowanego przez podatników ma problemy finansowe.

Dom Symeona i Anny prowadzony przez Stowarzyszenie rozpoczął działalność 2 lutego 2005 roku. Jest to  dom dziennego pobytu dla osób starszych i samotnych , ubogich oraz mających złe warunki mieszkaniowe. Każdego, kto czuje się samotny, bezradny, zagubiony lub potrzebuje pomocy osoby drugiej, a ma na tyle siły, by sam lub przy pomocy innych mógł dotrzeć do Domu.

Atutem  domu jest jego umiejscowienie. Dom stanowi bowiem część obiektu, w którym działa Ochronka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP Publiczne Przedszkole Integracyjne oraz Placówka Wsparcia Dziennego „Promyki Nadziei”. Dla rodzinnego charakteru i atmosfery, w jakiej najlepiej czuje się każde dziecko i człowiek dorosły bezcenna jest obecność osób starszych, babci i dziadka, którzy mądrością i doświadczeniem mogą ubogacić dzieci, a od dzieci czerpać radość życia.

Dom Symeona i Anny

Dom Symeona i Anny czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 oferując:

  • Wyżywienie: śniadania i obiady,
  • Możliwość wspólnej modlitwy, skorzystania ze spowiedzi świętej oraz porady duchowe,
  • Zajęcia typu: gimnastyka, wspólne śpiewanie, warsztaty zajęć praktycznych (m.in. robótki ręczne), kontakt z dziećmi Ochronki i PWD, itp.,
  • Według potrzeby i zainteresowań: czytanie książek i prasy, oglądanie filmów, spacery,
  • Możliwość skorzystania z porady i pomocy pielęgniarskiej,
  • Uczestnictwo w imprezach okolicznościowych z okazji Wigilii, Świąt Wielkanocnych, Dnia Babci i Dziadka, karnawału, imienin, itp.,
  • Wsparcie duchowe w formie wysłuchania, rozmowy, doradztwa, wspomagania modlitwą,
  • Wsparcie w sytuacjach trudnych życiowo wywołanych samotnością, chorobą lub ograniczeniem ze względu na sprawność.

“Wspominając ten dzień składamy serdeczne życzenia wszystkim naszym podopiecznym, a szczególnie Pani Danusi i Kazi, które są z nam od samego początku i jak same mówią ani niedomagania zdrowotne ani zła pogoda nie powstrzymają je od uczęszczania do Domu Symeona i Anny bo tu jest ich drugi DOM, gdzie otrzymują wsparcie i spotykają się z przyjaciółmi” – mówi jedna z sióstr Służebniczek działająca w Domu Symeona i Anny.

W ostatnim czasie Dom Symeona i Anny ma kłopoty finansowe i potrzebuje wsparcia, aby nadal móc pomagać osobom starszym. Każdy kto chciałby wesprzeć działalność placówki może dokonać wpłaty na zorganizowaną na ten cel zbiórkę.

Link do Zbiórki na rzecz Domu Symeona i Anny – TUTAJ 

Dzienny koszt pobytu jednej osoby w domu wynosi 19 złotych.