17 października zostanie poświęcony pomnik Dziecka Utraconego w Dębicy

17 października na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej w Dębicy poświęcony zostanie Pomnik Dziecka Utraconego. Poświęcenie odbędzie się podczas trzeciego pochówku dzieci nienarodzonych. 15 października jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Dzieci Utraconych”, który to pomnik ma być wyrazem szacunku dla daru życia, a jednocześnie miejscem pamięci i modlitwy dla rodziców, którym nie było dane pożegnać i pochować swoich dzieci zawiązał się w marcu 2021 r.

Jego celem było m.in. zebranie niezbędnych funduszy na pomnik. Udało się to m.in. dzięki założeniu specjalnej zrzutka na której udało się zebrać dotychczas ponad 6,6 tys. złotych.

Inicjatorzy budowy pomnika zastanawiali się jak ma on wyglądać, co wyrażać i jakie ma nieść przesłanie.

Doszliśmy w naszym gronie do konkluzji, że pomnik powinien oddawać smutek i rozpacz rodziców po stracie dziecka, a jednocześnie powinien nieść nadzieję. Trudno wytłumaczalnym zbiegiem okoliczności, przez krakowskie Duszpasterstwie Akademickim “Beczka” dotarliśmy do młodego słowackiego artysty rzeźbiarza, który już tworzył prace związane z tematyką dzieci utraconych. Okazało się że właśnie pracuje nad kolejnym dziełem bez konkretnego zlecenia. Skontaktowaliśmy się z nim i przekazał nam, że nie chce za swoją pracę konkretnego wynagrodzenia ponieważ temat dzieci utraconych jest mu bardzo bliski i wystarczy jeśli pokryjemy koszty materiału i odlewu pomnika. Niezwykle istotnym było dla nas to, że pokazany nam projekt pomnika doskonale wpisywał się w ideę jaka nam przyświecała w temacie tego pomnika. Pomnik oddawał jednocześnie smutek i nadzieję” – mówi ks. Krzysztof Fejkiel , jeden z inicjatorów i współorganizatorów powstania pomnika, do niedawna wikariusz w parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy

Dziś na FB ks. Krzysztof napisał:

– Rzeźba pełna bólu i nadziei. Pełna wiary konkretnej. Wiary, która twardo chodzi po ziemi i jednocześnie wykracza poza ten świat. Bo ma oparcie w Zmartwychwstałym. Już dziękuję ogromnej rzeszy osób, które wsparły inicjatywę!

Historia inicjatywy:
Chcąc uczcić 100-lecie urodzin Jana Pawła II – patrona Dębickiego Hospicjum Domowego a zarazem niezłomnego obrońcy życia, wolontariusze Hospicjum postanowili zorganizować pierwszy w Dębicy, uroczysty pochówek dzieci martwo urodzonych ostatnio, oraz dzieci utraconych w przeszłości.

Dzięki wsparciu księży i młodzieży z Parafii Miłosierdzia Bożego, oraz Urzędu Miasta i Dyrekcji ZOZ w Dębicy, pierwszy pochówek „Dzieci Utraconych” udało się zrealizować 18 października 2020 r. a kolejny odbył się 28 marca 2021 r.

Inicjatywa uczczenia tych dzieci wywołała takie zainteresowanie, zwłaszcza rodziców dotkniętych utratą dziecka, że grupa osób stwierdziła, iż jej naturalnym dopełnieniem będzie budowa pomnika – miejsca pamięci, zadumy oraz modlitwy i zawiązała komitet.

W skład Społecznego Komitet Budowy Pomnika „Dzieci Utraconych” wchodzi młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz inne osoby pragnące kontynuować to dzieło. Również fundacja OPES139 włącza się w to wyjątkowe dzieło.

Za wszelkie wsparcie motywowane szczerym odruchem serca serdecznie dziękujemy.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0