2 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności dla Mariana S. byłego funkcjonariusza UB - ziemiadebicka.pl

2 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności dla Mariana S. byłego funkcjonariusza UB


Na 2 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Dębicy byłego funkcjonariusza Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie Mariana S. Wyrok o którym na stronie IPN Rzeszów poinformowała naczelnik pionu śledczego rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Beata Śmiechowska zapadł w ostatni poniedziałek 9 kwietnia.

“Wyrokiem z dnia 9 kwietnia 2018 roku Sąd Rejonowy w Dębicy II Wydział Karny uznał oskarżonego Mariana S. – byłego funkcjonariusza Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie – winnym tego, że jesienią 1952 roku dopuścił się zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości, polegającej na fizycznym i psychicznym znęcaniu się nad zatrzymanymi członkami organizacji niepodległościowej, poprzez prowadzenie wielokrotnych, długotrwałych przesłuchań o różnych porach dnia i nocy, ponadto wyzywanie słowami wulgarnymi i obraźliwymi, uderzanie w twarz, kopanie nogami, zmuszanie do wielogodzinnego stania pod ścianą i uderzanie w tym czasie po różnych częściach ciała, i wymierzył za ten czyn łączną karę 2 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności” – czytamy na stronie IPN Oddział Rzeszów.

Akt oskarżenia w tej sprawie został wniesiony przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie.Wyrok jest nieprawomocny.