Previous
Next
Previous
Next

Komisja wsparła uzdrowisko, teraz czas na marszałka.

rokoszKomisja Zdrowia Sejmiku Województwa Podkarpackiego zawnioskowała do marszałka regionu o zabezpieczenie 50 milionów złotych w Podkarpackim Regionalnym Programie Operacyjnym na reaktywowanie uzdrowiska w Latoszynie. Także wójt Stanisław Rokosz zwrócił się do marszałka Władysława Ortyla o zabezpieczenie pieniędzy na ten cel w latach 2014 – 2020.

W piśmie do marszałka wójt gminy Dębica poinformował o decyzji ministra zdrowia, że miejscowości Latoszyn i Podgrodzie posiadają możliwość prowadzenia leczenia uzdrowiskowego w obszarze uznanym za obszar ochrony uzdrowiskowej „Latoszyn”. Uzyskały także określenie kierunków leczniczych w zakresie chorób ortopedyczno – urazowych, chorób reumatologicznych i chorób neurologicznych. Potwierdza to operat uzdrowiskowy i świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze naturalnych surowców i właściwości leczniczych klimatu.

– Są to kierunki lecznicze w specjalnościach niezwykle pożądanych z punktu widzenia medycznego – mówi wójt Rokosz. – Na podstawie decyzji ministra zdrowia wydane zostało także rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej sołectwom Latoszyn i Podgrodzie.

Dokument ten otworzył gminie Dębica prawo do utworzenia na wyznaczonym terenie uzdrowiska Latoszyn Zakładu Przyrodoleczniczego, wykorzystującego wody lecznicze w kuracji uzdrowiskowej. Gmina Dębica podczas obrad Komisji Zdrowia Sejmiku Województwa Podkarpackiego 21 lutego br. przedstawiła koncepcję reaktywowania uzdrowiska Latoszyn i możliwości finansowych dla budowy Zakładu Przyrodoleczniczego ”Latoszyńskie Łazienki Mineralne”.

– W myśl tej koncepcji pieniądze na budowę Zakładu Przyrodoleczniczego pochodziłyby w 85 procentach z funduszy unijnych, a 15 procent pochodziłoby z budżetu gminy i marszałka województwa – dodaje Stanisław Rokosz.

Inwestycja dałaby zatrudnienie 55 osobom w bezpośredniej obsłudze Zakładu Przyrodoleczniczego oraz około 270 miejsc w otoczeniu inwestycji. Gmina argumentuje, że unikatowe w skali Europy źródła wód leczniczych w Latoszynie zapewnią powodzenie przedsięwzięcia.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.