Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Są kolejne pieniądze na remonty zabytkowych kościołów

lekiPonad pół miliona złotych wynosi dotacja z Podkarpackiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu dla ośmiu parafii diecezji tarnowskiej. Pieniądze zostaną przeznaczone na konserwacje kościołów, polichromii, elewacji i ołtarzy. Dotacje wynoszą od siedmiu do dwustu tysięcy złotych. Dostaną je m.in. parafie w Jodłowej, Łękach Górnych, Machowej, Chorzelowie i Brzeźnicy.
Podkarpacki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu dofinansował w sumie dziesięć projektów. W większości dotyczą one kontynuacji prac w kościołach drewnianych.
„Cenny kościół znajduje się w Jodłowej. Dzięki dotacji wynoszącej w sumie 240 tys. zł. kontynuowana będzie konserwacja drewnianej świątyni, a także remontowany będzie ołtarz św. Wojciecha. Znakomity kościół znajduje się także w Łękach Górnych. Świątynia pw. św. Bartłomieja to jeden z największych drewnianych kościołów w regionie. Są tam znakomite ołtarze, obrazy, ławki. W Łękach Górnych przeprowadzona zostanie konserwacja ołtarza Matki Bożej. Będzie też remont otoczenia drewnianego kościoła, który obejmie restaurację ogrodzenia i pasa procesyjnego” – mówi ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.
Dzięki dotacjom w Machowej będzie konserwacja drewnianego kościoła, w Nagoszynie konserwacja elewacji i wieży, a w Brzeźnicy polichromii. Ponadto w Chorzelowie przeprowadzony zostanie remont elewacji, a w Czerminie prospektu organowego. Natomiast w Zgórsku zostanie przeprowadzona konserwacja nagrobka na cmentarzu parafialnym.
Pieniądze na remont zabytkowych obiektów sakralnych pochodzą w tym roku m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędów Marszałkowskich w Krakowie i Rzeszowie, Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków w Krakowie i Przemyślu. Dotychczas dotacje wyniosły ponad 4,5 mln zł.
„W najbliższych dniach spodziewamy się rozstrzygnięcia konkursu ogłoszonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie” – dodaje ks. Drewniak.
Oprac. Ewa Biedroń
Mp3 mówi ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków
Foto kościoła pw. św. Bartłomieja w Łękach Górnych, foto ks. Piotr Drewniak.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.