Previous
Next
Previous
Next

„Lekcja Wolności” w Zespole Szkół w Januszkowicach

111111111111114. czerwca gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Januszkowicach wzięli udział w „Lekcji Wolności”, która była efektem końcowym działań podjętych w ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej z okazji obchodów 25 rocznicy wydarzeń 1989 roku. W ramach akcji pt. ,,Lekcja Wolności” zostały podjęte następujące działania:

23 maja nauczycielki historii, pani Celina Kowalska oraz pani Marta Karmelita przeprowadziły zajęcia dla uczniów klasy VI oraz uczniów klas I-III gimnazjum z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych na temat sytuacji społeczno-politycznej Polski po II wojnie światowej aż do roku 1989 oraz na temat pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku

26 maja do naszej szkoły przybył pracownik IPN z Rzeszowa, w celu przeprowadzenia lekcji wraz z prezentacją multimedialną pt. ,,Wybory czerwcowe 1989 roku”.

Po przeprowadzonych zajęciach wszyscy uczestnicy projektu otrzymali od pań historyczek zadanie domowe, które polegało na przeprowadzeniu rozmów z członkami swoich rodzin i znajomymi, którzy są żywymi świadkami wydarzeń z tamtych lat. W wyniku inspiracji zdobytą wiedzą wybrani uczniowie wykonali bardzo interesujące prace w następujących kategoriach: plakat, wiersz, felieton, reportaż – wywiad ,które zostały przedstawione podczas prezentacji „Lekcji Wolności”.

Uczennice klasy I gimnazjum: Karolina Winiarska i Dominika Krupka zaprezentowały swoje wiersze napisane specjalnie na tą okoliczność. Pierwszy z nich nosił tytuł : ,,Witaj, Wolności!,” drugi zaś „My wolni Polacy.” Prace plastyczne- plakaty, wykonały uczennice klasy VI – Gabriela Matyasik i Anna Ochałek oraz uczennice klasy I gimnazjum – Barbara Gierut i Karolina Długosz, a uczennica klasy II gimnazjum Kinga Węgrzyn postanowiła utrwalić zdobytą wiedzę z historii najnowszej związaną z wydarzeniami 1989 roku w postaci felietonu zatytułowanego ,,Trudna droga do wolności”. Bardzo ciekawy wywiad przeprowadzili także uczniowie klasy II gimnazjum: Sylwia Cieplik, Weronika Mamroł oraz Robert Garstka z księdzem prałatem Tadeuszem Preisem – długoletnim proboszczem parafii Januszkowice, budowniczym kościoła i plebanii w trudnych czasach komunistycznych, głoszącego odważne patriotyczne kazania swoim parafianom. Całość uświetniły ciekawe prezentacje multimedialne nawiązujące do wydarzeń z 1989r oraz piosenki patriotyczne w wykonaniu Karoliny i Małgosi.

Niektórzy twierdzą, że polska rewolucja, która doprowadziła do pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku i w efekcie do obalenia komunizmu w Europie środkowo-wschodniej, jest konsekwencją słów wypowiedzianych podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 r. przez Jana Pawła II, Naszego Wielkiego Rodaka, Papieża Polaka. Wtedy to padło to pamiętne ewangeliczne zdanie – NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ I ODNOWI OBLICZE ZIEMI, TEJ ZIEMI! I oblicze tej ziemi zostało odmienione.

źródło. www.brzostek.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.