Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Kolejne osoby zatrzymane w sprawie afery korupcyjnej w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie

mordJedna z osób, która uzyskała prawo jazdy za „łapówkę” zgłosiła się sama – może dzięki temu liczyć na uniknięcie odpowiedzialności karnej
Policjanci z Zespołu do Walki z Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie zatrzymali kolejnych 6 osób, większość z nich usłyszała już zarzuty. Śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w tarnowskim MORD oraz pośredniczenia w uzyskiwaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy w zamian za korzyści majątkowe, od listopada 2013 roku nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.
Dotychczas w sprawie tej zatrzymanych zostało 89 osób, które usłyszały już zarzuty karne. Wśród nich znajdują się zarówno osoby wręczające pieniądze lub pośredniczące w ich przekazywaniu jak i egzaminatorzy, właściciele szkół nauki jazdy, instruktorzy oraz pracownicy MORD.
Tym razem do sprawy zatrzymani zostali kolejni kursanci, którzy wręczali „łapówki” w zamian za uzyskanie w nielegalny sposób pozytywnego egzaminu uprawniającego do uzyskania prawa jazdy. Korzyści majątkowe, w kwocie po 1000 złotych, przekazywane były właścicielowi szkoły nauki jazdy. Wszyscy zatrzymani doprowadzeni zostali do prokuratury,  usłyszeli zarzuty korupcyjne (z art.230a Kodeksu Karnego).
W ubiegłym tygodniu, do realizujących czynności w śledztwie policjantów z Tarnowa zgłosiła się także kobieta, mieszkanka powiatu, która uzyskała prawo jazdy za „łapówkę”. Słysząc o prowadzonym śledztwie i związanych z nim zatrzymaniach, sama postanowiła przyjść i przyznać się do winy.
W myśl obowiązującego prawa, może liczyć na uniknięcie odpowiedzialności karnej – nie podlega karze sprawca przekupstwa i płatnej protekcji jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica  zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział
Śledczy podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są już kolejne zatrzymania

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.