Previous
Next
Previous
Next

Słowo Biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża do mieszkańców diecezji

IMG_2196Drodzy Diecezjanie!
W drugą niedzielę października będziemy przeżywać już po raz czternasty Dzień Papieski. W roku kanonizacji naszego wielkiego Rodaka przyświecać nam będzie hasło: „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie”. To przesłanie stanowiło jeden z zasadniczych akcentów pontyfikatu Papieża Polaka. Nauczanie, wyniesienie do chwały ołtarzy tylu świętych i błogosławionych oraz świadectwo życia Jana Pawła II są inspirującą zachętą do coraz głębszego zanurzania się w tajemnicę wspólnoty życia z Bogiem, doświadczenia Jego bliskości oraz otwarcia się na działanie Jego łaski, która prowadzi ku świętości.
Św. Jan Paweł II ukazywał, iż świętość we współczesnym świecie jest nie tylko możliwa, ale przynależy do powołania wszystkich ludzi. Świętość jest zwyczajną drogą człowieka wierzącego, nie zaś przywilejem tylko niektórych. Realizując powołanie do świętości każdy ma możliwość budowania trwałego szczęścia, przenikniętego głębokim sensem ukierunkowanym na Boga.
Wezwanie do świętości jest dla nas tym bardziej zobowiązujące, gdyż to właśnie na naszej ziemi, w Tarnowie, 10 czerwca 1987 roku, św. Jan Paweł II wołał z mocą: „Poprzez postać Karoliny, błogosławionej córki tego Kościoła, przypatrujcie się, bracia i siostry, powołaniu waszemu …! Trwajcie przy tym świętym dziedzictwie…!” Zaś w Starym Sączu, w czasie kanonizacji Matki Kingi, Ojciec Święty wzywał: „Nie lękajcie się chcieć świętości! Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie nowe tysiąclecie erą ludzi świętych (…). Święci nie przemijają, żyją świętymi i chcą świętości. Potrzeba, aby w sercach ludzi wierzących zagościło to pragnienie świętości, które kształtuje nie tylko prywatne życie, ale wpływa na kształt całych społeczności”.
W kolejnym Dniu Papieskim, wsłuchani w poruszające wezwanie do świętości płynące od autentycznego świadka świętości – Jana Pawła II, zgromadzimy się w Dębicy, w niedzielę 12 października br., na VI Diecezjalnym Marszu dla Życia i Rodziny. Po wspólnej Eucharystii, którą będziemy celebrować o godz. 11.00 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego, przejdziemy ulicami miasta, by wyrazić Bogu wdzięczność za dar naszych rodzin i każdego przyjętego w nich życia. Pragniemy, by Marsz był odpowiedzią na apel Papieża wygłoszony na starosądeckich Błoniach: „…niech polska rodzina dochowa wiary Chrystusowi! Trwajcie mocno przy Chrystusie, aby On trwał w was! Nie pozwólcie, aby w waszych sercach, w sercach ojców i matek, synów i córek zagasło światło Jego świętości. Niech blask tego światła kształtuje przyszłe pokolenia świętych, na chwałę imienia Bożego!”
Będziemy także modlić się, aby rodziny naszej diecezji, trwając przy Chrystusie, były kolebką przyjmowania nowego życia, aby były mocne i zdrowe moralnie. W takich rodzinach leży bowiem przyszłość Kościoła i naszej Ojczyzny. Tę głęboką prawdę wyraziła przed laty związana z diecezją tarnowską św. Urszula Ledóchowska: „Przyszłość narodu nie tyle w rękach polityków, ile w rękach matek spoczywa. Na kolanach świętej matki wychowują się świątobliwi kapłani, dzielni urzędnicy państwowi, bohaterscy obrońcy Ojczyzny.” Na kolanach świętych rodziców wychowują się święci, wychowują się dobrzy ludzie i prawi obywatele zabiegający o sprawy Ojczyzny.
Jako pasterz diecezji tarnowskiej wyrażam moją wdzięczność wobec wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie Diecezjalnego Marszu dla Życia i Rodziny. Komitetowi Organizacyjnemu, wspólnotom parafialnym wraz z ich duszpasterzami, grupom i stowarzyszeniom religijnym, władzom samorządowym, różnym instytucjom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację Marszu składam gorące „Bóg zapłać!”. Niech wasze zaangażowanie, widoczne także w ciągu całego roku przygotowania, owocuje ustawiczną wrażliwością na dar życia, umocnieniem rodzin tworzących nasze wspólnoty oraz otwarciem na dar świętości, którym nieustannie pragnie obdarzać nas Pan Bóg.
Gorąco zapraszam Was do Dębicy w niedzielę 12 października, aby wspólnie wyrazić nasze przywiązanie i wsparcie dla rodziny i każdego ludzkiego życia.
Na czas owocnego przygotowania oraz przeżywania tego ważnego wydarzenia udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa
† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.