Previous
Next
Previous
Next

Tak wyglądało miejsce kaźni przy torach – unikalne zdjęcie Józefa Steca

Tak wyglądało miejsce kaźni tuż po wojnie. fot. Józef Stec
Tak wyglądało miejsce kaźni tuż po wojnie. fot. Józef Stec

Znalazłem te zdjęcia w zbiorach, które przechowywała siostra Józefa Steca – mówi Zbigniew Szurek. Pisząc o nim  książkę natrafiłem na niepublikowane do tej pory fotografie z miejsca kaźni 54 zakładników przy torach kolejowych obok cegielni.
Na zdjęciach widać wykonane tuż po wojnie ogrodzenie miejsca egzekucji oraz krzyż z napisem : ” Dla ciebie Polsko tu spoczywają zwłoki 53 ofiar barbarzyństwa hitlerowskiego pomordowanych w dniu 2  II 1943 roku. Cześć bohaterom”.
Za mogiłą widać również jak niski był wówczas poziom nasypu kolejowego, znacznie niższy niż obecnie. Jadący pociągami ludzie widzieli doskonale zwłoki pomordowanych, których hitlerowcy nie pozwolili pogrzebać przez kilka dni.
Składamy serdeczne podziękowania Panu Zbigniewowi Szurkowi za udostępnienie fotografii.

 
 
Krzyż upamiętniający pomordowanych zakładników. Fot. Józef Stec
Krzyż upamiętniający pomordowanych zakładników. Fot. Józef Stec

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.