Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dotacje na prace konserwatorskie w zabytkach architektury sakralnej

kosciolwMoszczenicyKolejne zabytkowe świątynie w diecezji tarnowskiej będą remontowane. Pieniądze na prace konserwatorskie pochodzą od samorządu Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z ministerialnej puli 80 mln złotych na remonty zabytków w diecezji tarnowskiej przeznaczono ponad 3 mln zł.

„To spore dofinansowania po kilkaset tysięcy złotych. Cieszymy się, że będą to kontynuacje prac rozpoczętych w poprzednich latach. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego szczególnie cenione są wnioski o dofinansowanie prac przy zabytkach drewnianych. Spośród trzynastu dofinansowanych prac aż dziesięć dotyczy drewnianych kościołów. Cieszę się też, że zostały dostrzeżone kościoły niedawno wpisane na listę UNESCO. Prace konserwatorskie będą prowadzone w cerkwiach w Brunarach, Kwiatoniu i Powroźniku” – mówi ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.

Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył 3,5 mln zł na konserwację zabytków. Prawie 1 mln 400 tys. to dofinansowanie prac w kościołach diecezji tarnowskiej.

W tym roku uda się przeprowadzić ok. pięćdziesięciu remontów i prac konserwacyjnych. Dotacja zostanie przekazana na m.in. remont stropu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi w Nowym Wiśniczu, drewnianych słupów podtrzymujących strop kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy oraz remont faset w kaplicy klasztornej w Białym Klasztorze Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowym Sączu.

 „Dotacje wynoszą po kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To duże wsparcie dla parafii. Będą to najczęściej prace we wnętrzach świątyń – konserwacje ołtarzy, obrazów, polichromii, stacji Drogi Krzyżowej” -dodaje. Diecezja tarnowska liczy jeszcze na dotacje od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponadto rozstrzygnięte zostaną jeszcze konkursy na Podkarpaciu u konserwatora zabytków i w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

Oprac. Ewa Biedroń

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.