Previous
Next

10 lat temu Jan Paweł II odszedł do domu Ojca

1tarnow0 lat temu zmarł Jan Paweł II. 2 kwietnia 2005 r. cały świat żegnał wielkiego papieża. Zabiły dzwony, były czuwania modlitewne i żałoba. Wiele osób z diecezji tarnowskiej pojechało do Rzymu, by uczestniczyć w pogrzebie papieża. Już wtedy wielkim pragnieniem wielu ludzi było wyniesienie Karola Wojtyły na ołtarze.

Proces beatyfikacyjny był jednym z najkrótszych w historii Kościoła, rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył się sześć lat po śmierci. Natomiast kanonizacja Jana Pawła II odbyła się 27 kwietnia 2014 r.
Papieski pontyfikat trwał 27 lat. Jan Paweł II był papieżem pielgrzymem,  papieżem dialogu. Podczas uroczystości kanonizacyjnej, papież Franciszek ogłosił św. Jana Pawła II patronem rodzin.
W diecezji tarnowskiej powstają kościoły pw. św. Jana Pawła II, wiele wspólnot ma relikwie papieża. W parafialnych świątyniach są kaplice i obrazy Jana Pawła II. Liczna jest Rodzina Szkół, którym patronuje papież Polak. Miejscem Jego kultu jest Tarnów, gdzie Jan Paweł II wyniósł na ołtarze bł. Karolinę. Drugim ważnym ośrodkiem kultu jest Stary Sącz, gdzie pozostał papieski ołtarz po uroczystościach kanonizacyjnych św. Kingi.
Ewa Biedroń
źródło Diecezja Tarnowska

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.