Previous
Next

Podróż śladami Hansa Christiana Andersena w GBP w Żyrakowie.

Za nami kolejna już IV Noc z Andersenem, której celem jest rozbudzanie w dzieciach zainteresowań czytelniczych. W tym roku odbyła się ona z 10/11 kwietnia pod hasłem „Podróżować to żyć”, a uczestnicy w ten magiczny wieczór wybrali się w podróż po Europie śladami Hansa Christiana Andersena. Gościem specjalnym spotkania był baśniopisarz, który opowiedział dzieciom o swoich pasjach, wśród których jedną z największych było podróżowanie jako sposób na poznawanie ludzi i świata, a także rozwijanie wyobraźni. Ponieważ odbyte przez niego podróże miały miejsce 180 lat temu zabraliśmy naszego gościa w ponowną wyprawę aby mógł zobaczyć jak wygląda Europa XXI wieku oczami małych turystów. Zanim jednak zamieniliśmy się wszyscy w podróżników wysłuchaliśmy pierwszą z baśni pt. „Stara Latarnia”, którą przeczytała Dyrektor ZSP Elżbieta Ulak.
Naszą podróż rozpoczęliśmy od podzielenia się na grupy odpowiadające kolejno odwiedzanym przez nas krajom, a rozpoczęliśmy ją od Niemiec, byliśmy również we Francji, Szwecji, Czechach, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, a jako ostatnią zwiedziliśmy Szwajcarię. W każdym z wymienionych krajów dzieci dowiedziały się o zabytkach, które warto tam zobaczyć, o przysmakach kulinarnych, które warto skosztować, a także o wielu innych ciekawostkach związanych z danym państwem. Cała podróż przeplatana była zabawą „Spóźniony turysta” gdzie przedstawiciele poszczególnych grup musieli w określonym czasie założyć na siebie jak najwięcej ubrań, które zabrali ze sobą w swojej walizce. Ponieważ żadna podróż nie może odbyć się bez wysyłania pocztówki również my przygotowaliśmy taka formę pozdrowień z każdego kraju, której adresatem był Hans Christian Andersen. Dalsza część wieczoru obfitowała w wiele zabaw grupowych takich jak „Baśniowy znaczek”, w której drużyny miały za zadanie odnalezienie, wśród wielu innych znaczków ten o tematyce baśniowej i odgadnięcie o jaką baśń chodzi, „ List w butelce” kiedy dzieci odczytywały wiadomość dotyczącą podróży zakodowaną specjalnym szyfrem, „Co to jest” zabawa polegająca na ułożeniu z rozsypanki definicji rzeczy, które są niezbędnym zestawem każdego podróżnika takich jak: aparat, przewodnik, kompas, mapa, „Podróżnicze bingo” sprawdzające wiedze na temat zwiedzanych krajów, „ W poszukiwaniu baśni”, w której drużyny musiały w ciemności odnaleźć na półce z innymi książkami baśnie Andersena, a następnie odczytać fragment jednej z nich i odgadnąć jej tytuł . Każdy z małych turystów miał szansę na wzmocnienie się w trakcie zabawy przez ciasteczka z pytaniem sprawdzającym znajomość baśni, a prawidłową odpowiedź wymienić na cukierka , a także przez wspólną kolację – pizza. Późnym wieczorem wszyscy uczestnicy zabawy wsiedli do „roztańczonego pociągu po Europie” i odtańczyli narodowe tańce europejskich krajów. Zmęczeni podróżnicy zasypiali przy dźwiękach gitary, na której zagrał im Pan Andersen.
Całą uroczystość uświetnili swoją obecnością goście, a wśród nich: Zastępca Wójta Gminy Żyraków Grzegorz Reguła, Przewodnicząca Rady Gminy w Żyrakowie Maria Bodzioch, Przewodnicząca Komisji Wychowania, Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych Marzena Marzec, Dyrektor ZSP w Żyrakowie Elżbieta Ulak, Kierownik Posterunku Policji w Żyrakowie Paweł Prokop, Sołtys Żyrakowa Kazimiera Sak, Zarząd Stowarzyszenia „Razem zdziałamy więcej” Diana Wójcik i Aneta Ćwik, Prezes Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Środowiska Wiejskiego w Żyrakowie Katarzyna Kania wraz z zarządem, nauczyciele ZSP w Żyrakowie, przyjaciele biblioteki oraz rodzice dzieci.
Rano niewyspani ale zadowoleni uczestnicy zjedli śniadanie oraz otrzymali pamiątkowe kartki od organizatorów Nocy z Andersenem. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że odbyta przez nich podróż była niezapomnianą przygodą i odliczają dni do kolejnej baśniowej nocy.
Serdecznie dziękujemy sponsorom : Bank Spółdzielczy w Żyrakowie, Piekarnia Kazimierz Szymaszek, Kograko – Grażyna i Krzysztof Kozak, HIT- POL – Anna Dziurgot, FHU DIKO – Kazimierz Rusin, Stowarzyszeniu „Razem Zdziałamy Więcej” za przekazanie jabłek z akcji „Życzliwość. Podaj dalej” oraz wszystkim gościom, którzy ufundowali cukierki dla dzieci.
źródło: http://bibliotekazyrakow.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.