Previous
Next

W moim przekonaniu to był zamach – rozmowa z dębickim poetą Romanem Misiewiczem

IMG_9265Roman Misiewicz mieszka w Dębicy, rocznik 1964, znak Koziorożec, jest żonaty, ma czwórkę dzieci. Od wielu lat pisze wiersze jest autorem tomiku „//..//punkt/ów//zacze/p:i.en.i:a//…//” (2003) za który otrzymał nagrodę imienia Kazimiery Iłłakowiczówny i był nominowany do narody „Paszporty Polityki”. Oprócz tego wydał również tomiki „Camera Obscura” i „Wieprzowe języki” a ostatnio „dobre – nowiny .pl” oraz „Czarna skrzynka”. To dwa z planowanych trzech tomików wierszy z trylogii „Wierszy Smoleńskich”. Trzeci będzie nosił tytuł „Anioł Smoleński”.
Skąd pomysł aby w wierszach poruszać tematykę katastrofy Smoleńskiej?
W wierszach poruszam się to co mnie nurtuje. Od początku uważałem, że to nie jest katastrofa a wszelkie dane wskazywały, że to był zamach. Widać to zwłaszcza, jeśli popatrzy się na to wydarzenie z szerszej perspektywy od działań Putina w Gruzji po Ukrainę.
Czy jako poeta uważasz że masz wpływ na np. wyjaśnienie prawdziwych przyczyn katastrofy?
Jako poeta na pewno nie. Mało osób czyta wiersze a już wiersze publicystyczne garstka. Na początku myślałem, ze moje wiersze smoleńskie – a publikowałem je na łamach Gazety Poskiej, Arcanów, Toposu -spowodują jakąś refleksję. Ale nic takiego się nie wydarzyło, przynajmniej nic o tym nie wiem. Reakcja środowiska literackiego była wręcz odwrotna. Zostałem usunięty z redakcji Nowej Okolicy Poetów.
Ale piszesz dalej. Po co?
Uważam, że każdy powinien szukać. Szukać prawdy. Moim zdaniem ludzie nie dzielą się na prawicę i lewicę, ale na tych którzy prawdy szukają i których ta prawda nie obchodzi. Prowadząc blog usiłuję, wraz z innymi internautami, do prawdy o Smoleńsku dojść. Ponieważ uważam, że ta prawda jest jedną z najistotniejszych rzeczy na jakich obsadza się to co się dzieje aktualnie w Polsce.
Co masz na myśli?
Tak jak Okrągły Stół miał być kamieniem węgielnym przemian po 1989 roku, tak uważam 10 kwietnia 2010 roku za początek nowej ery w Polsce.
Jak podoba ci się ta nowa era?
Nie może mi się podobać coś co nie jest wyjaśnione. Sądzę, że skoro nie znamy początku tej nowej ery to nie wiemy w jakiej rzeczywistości naprawdę żyjemy. A ta Katastrofa wciąż jest niewyjaśniona.
A czy kiedykolwiek będzie?
Mam nadzieję że tak.
I z tą nadzieją piszesz kolejny tomik wierszy?
Na razie uczestniczę w śledztwie blogerskim. I od czasu do czasu napisze wiersz do nowego tomiku.
Gdzie można przeczytać Twoje wiersze.
Tydzień temu pojawiła się książka Solidarnych 2010 – ANTOLOGIA SMOLEŃSKA. 96 WIERSZY, w której znalazło się cztery z moich utworów. Uważam, że to bardzo ważna pozycja ponieważ jest tam ponad 40 autorów, którzy poruszają tę tematykę. A to znaczy, że sprawa Smoleńska jest ważna nie tylko dla mnie.
Czy gdzieś w Dębicy można nabyć Twoje tomiki wierszy?
Nie w księgarniach. Dostępne sa dla wszystkich, również dla mieszkańców Dębicy w internecie.
Co jest tego przyczyną?
W Polsce nie było do tej pory nikogo kto chciałby je wydać. Zgłosił się do mnie wydawca z Kanady i tam pojawiły się dwa ostatnie moje tomiki.
Gdzie w internecie można znaleźć twoje wiersze?
Na przykład na stronie poety Wojciecha Wencla. Są też na stronach patriotycznych typu np. Hej kto Polak. Generalnie w sieci jest sporo moich wierszy, starych i nowych. Wystarczy wygooglować.
Czy możemy zamieścić jeden z Twoich wierszy na naszym portalu?
Oczywiście, bardzo proszę. 
Dziękuję za rozmowę
Dziękuję.
Rozmawiał Krzysztof Czuchra
Jeden z wierszy Romana Misiewicza można przeczytać tutaj
http://ziemiadebicka.pl/piesn-xii-wiersz-romana-misiewicza-z-tomiku-czarna-skrzynka/

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.