Previous
Next
Previous
Next

Wielki Piątek

krzyzW Wielki Piątek, Kościół wspomina mękę i śmierć Chrystusa. Od najdawniejszych czasów w tym dniu nie odprawia się Mszy św. To dzień postu ścisłego i umartwienia.

Wierni licznie uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej a wieczorem podczas liturgii adorują krzyż. Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczyna się w ciszy. Kapłan i asystujący, po skłonie przed ołtarzem padają na twarz; gest ten oznacza uniżenie się człowieka oraz smutek i ból Kościoła – mówi ks. Stanisław Garnczarski, ceremoniarz bazyliki katedralnej w Tarnowie.
Po wysłuchaniu opisu Męki Chrystusa wspólnota poleca w modlitwie wszystkie potrzeby kościoła i świata. Adoruje krzyż i przyjmuje komunię świętą spożywając hostie przechowywane z Mszy Wieczerzy Pańskiej odprawionej poprzedniego dnia – dodaje ks. Garnczarski.
Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku następuje procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, obnażenie głównego ołtarza oraz adoracja Pana Jezusa w Grobie.
Podczas adoracji Krzyża w Wielki Piątek, będzie można pomóc chrześcijanom z Ziemi Świętej. Ks. Piotr Łabuda, wykładowca Nowego Testamentu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie, który wielokrotnie przemierzył Ziemię Świętą zwraca uwagę, że niektóre zabytkowe miejsca w Ojczyźnie Jezusa wymagają remontów.
Wiele tych kościołów ma kilku czy kilkunastu wiernych i same nie są w stanie się utrzymać – dodaje.
Ofiary składane w kościołach w Wielki Piątek są również przeznaczane na dzieła dobroczynne m.in. kształcenie dzieci, na pomoc ubogim, potrzebującym, chorym i działalność wspólnot parafialnych.
Ewa Biedroń
źródło. Diecezja Tarnowska
 
Kilka lat temu – m.in. dzięki znaczącemu wsparciu diecezji tarnowskiej, w Betlejem powstał dom dla sierot palestyńskich nazywany Domem Pokoju w Betlejem. Potrzeby nadal są tam duże.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.