Previous
Next
Previous
Next

Odcięte ręce i stopy, wybuchy pocisków i samoloty nad polem walki.

IMG_9748Odcięte ręce i stopy, latające nad polem bitwy samoloty, huk wystrzałów – to wszystko mieli okazję zobaczyć dziś w Sękowej ci wszyscy, którzy przybyli na rekonstrukcję Bitwy Gorlickiej. Tysiące ludzi z całej Polski południowej, Słowacy, Węgrzy, Rosjanie, Niemcy i Austriacy przybyli też aby na własne oczy zobaczyć jak sto lat temu walczyli nasi przodkowie w imię sprawy o której wiemy dziś tak niewiele.
Bitwa Gorlicka, która rozpoczęła się 2 maja 1915 roku była jedną z największych podczas I Wojny Światowej. Była nazywana Bitwą Narodów. Bo naprzeciw sobie stanęło w dwóch wrogich sobie armiach tysiące ludzi z różnych narodów walcząc. O co? Dziś tak naprawdę mało kto może odpowiedzieć na to pytanie. I o tym mówił profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Andrzej Olejko do tysięcy ludzi, którzy dziś przybyli do Sękowej aby na własne oczy zobaczyć jak to wyglądało sto lat temu. W dzisiejszym wydarzeniu wzięło udział ponad 300 osób. Były wybuchy pocisków artyleryjskich, strzały karabinowe, atak na okopy.
Bitwa Gorlicka zostawiła też ślady w powiecie dębickim. To dziesiątki cmentarzy między innymi w Zasowie, Róży, Brzostku, Jodłowej, Pilźnie i kilku innych miejscowościach na których spoczywają żołnierze polegli właśnie w maju 1915 roku podczas tej największej bitwy na froncie wschodnim.
Bez tej bitwy mogłoby nie być listopada 1918 roku – mówił profesor Andrzej Olejko. To był jeden z etapów naszej drogi do niepodległości.

 

Podziel się z innymi

Shares

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.