Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Spotkanie z Powstańcami Warszawskimi

12552760_565865686904470_5658032107506326386_nKatolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy zaprasza na wyjątkowe spotkanie ze świadkami historii – uczestniczką Powstania Warszawskiego, harcerką Szarych Szeregów Hanną Szczepanowską ps. „Heban” oraz jej mężem – Januszem Grzymałą-Wiewiorowskim. Spotkanie odbędzie się w sobotę 30 stycznia br. o godzinie 16:00 w sali 25 w Katolickim Centrum Edukacji KANA w Dębicy (ulica Chopina 2).
Hanna Szczepanowska, urodziła się 19 stycznia 1929 roku w Ostrowie Komorowie. W czasie Powstania Warszawskiego, jako piętnastoletnia harcerska była łączniczką. Pomimo ogromy doświadczeń uważa, że powstanie było niezbędne.

„Nigdy nie pozwolę powiedzieć, że to było niesłuszne. Zawsze tłumaczę młodzieży, że to było konieczne z wielu powodów. Po pierwsze, byliśmy i tak skazani na wywózkę na Syberię, jak się stało z akowcami w Wilnie. Po drugie, byliśmy tak bardzo zmobilizowani, że nie mogło nie wybuchnąć, a gdyby wybuchło niekontrolowane, mogłoby być dużo gorzej. A po trzecie, jednak zatrzymaliśmy tę nawałnicę. A po czwarte w końcu Powstanie miało taką nośność, że mimo, że byliśmy już co prawda sprzedani, ale mimo wszystko jakieś rozmowy w sprawie Polski dawały tę rękojmię, ten argument, że my jesteśmy narodem, z którym się trzeba liczyć. Dlatego uważam, że Powstanie musiało wybuchnąć, niezależnie od tragedii, którą się zakończyło” – mówi Hanna Szczepanowska.
Hanna Szczepanowska jest członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szare Szeregi. Od 16 stycznia 2010 jest także wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Piłsudczyków.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.