Previous
Next
Previous
Next

„Akpil” uhonorowany medalem „Zasłużony dla rolnictwa”

akpilZaczynali 40 lat temu w Pilźnie. W 1975 roku Kazimierz Anioł założył firmę produkującą wyroby budowlane. Potem nastąpił kryzys lat 80-tych i wtedy właściciel postawił na rolnictwo. Dziś „Akpil” z Pilzna uruchomił fabrykę we Francji a swoje wyroby sprzedaje nawet do Arfyki, Azji, Ameryki Północnej nie mówiąc już o całej Europie.
– Firmę wymyślił tata – mówi Bożena Anioł, pracująca w oczywiście w „Akpilu”. To były czasy komunizmu, kiedy na prywatnych przedsiębiorców nie patrzyło się przychylnym okiem. Firma początkowo produkowała wyroby budowlane.
Kryzys lat 80-tych spowodował, że firma zmieniła profil działalności i postawiła na rolnictwo. „Pierwszym produktem tej firmy była sadzarka do ziemniaków, która została wyprodukowana 1984 r. , produkowaliśmy również przyrządy żniwne do kosiarki konnej i ciągnikowej pielniko – obsypniki, firma już od 1988 r pracowała nad nowymi projektami, pierwszą z nich była sadzarka konna, w 1991 roku powstało biuro konstrukcyjne które pracowało nad kombajnem ziemniaczanym, który został wdrożony do produkcji i był to pierwszy produkowany kombajn ziemniaczany przez prywatną firmę w Polsce , maszyna ta w 1997 roku otrzymała Nagrodę Ministra Rolnictwa w ogólnopolskich Dożynkach Jasnogórskich” – informuje strona internetowa firmy.
W 1993 roku Akpil kupił  obiekty po Spółdzielni Kółek Rolniczych i wówczas pracowało tam 340 osób. Kolejny kryzys lat 90-tych, który dotknął rolnictwo spowodował spadek zatrudnienia. Dziś firma zatrudnia 450 osób i produkuje ponad 40 rodzajów maszyn. Większość  z nich jest eksportowana do wielu krajów świata. Niedawno uruchomiła nową fabrykę we Francji.
10 marca firma została uhonorowana odznaczeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”. Wyróżnienie to jest przyznawane za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.