Wyjątkowy przebieg miało posiedzenie sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Lwia część obrad poświęcona była hokejowi i renowacji lodowisk w naszym kraju. – Przygotowujemy odpowiedni program, który pomoże w rozwoju dyscyplin zimowych, szczególnie związanych z łyżwami – informuje wiceprzewodniczący komisji, poseł Marek Matuszewski.
Uczestnikami obrad komisji byli przedstawiciele środowiska hokejowego na czele z prezesem PZHL-u Dawidem Chwałką i członkiem zarządu Związku Marcinem Hadowskim. Na miejscu obecny był również prezes spółki Bytomski Sport Łukasz Wiejecha, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha i wiceburmistrz Dębicy Wojciech Iwasieczko.
– Prezes Chwałka i panowie burmistrzowie doskonale przedstawili potrzeby środowiska. Myślę, że argumenty trafiły do kierownictwa ministerstwa sportu i turystyki. Widać tu siłę, determinację i dobrą organizację. Wszystko ma zmierzać do poprawy sportowej infrastruktury – podsumowuje uczestniczący w obradach poseł Jan Warzecha. – Potrzeb jest wiele, co najważniejsze są one konkretnie sformułowane. Przykład to choćby konieczność wymiany amoniaku na glikol i wykorzystanie ciepła z urządzeń zamrażających taflę na lodowisku w Dębicy. To zasadna inwestycja, bo przyniosłaby duże oszczędności energii i zmniejszenie kosztów ogrzewania wody na zlokalizowanym obok basenie w Dębicy – dodaje Jan Warzecha.
Wszystkie sugestie dotyczące poprawy hokejowej infrastruktury zostały skrupulatnie przedstawione i na bieżąco przeanalizowane przez członków sejmowej komisji. – Jestem bardzo zadowolony z przebiegu spotkania. Cieszy szczególnie daleko idące zrozumienie członków komisji. Naprawdę już wkrótce możemy doczekać się namacalnej poprawy stanu lodowisk, a nawet budowy nowych obiektów – mówi prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Dawid Chwałka, którego starania w kierunku poprawy hokejowej infrastruktury przynoszą efekty. Wkrótce ruszy budowa zupełnie nowych hal w Nowym Targu i Bytomiu. Obiekt w Dębicy będzie z kolei przebudowany i znacząco unowocześniony. – To oczywiście początek zabiegów o ministerialne dofinansowanie, ale jestem dobrej myśli, bo widać wspólną chęć do działań – dodaje szef hokejowej centrali.
– Jestem bardzo zadowolony. Mam nadzieję, że to co udało się zaprezentować to ziarno z którego będą plony – podsumowuje spotkanie w Sejmie burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. – Przygotowujemy już wniosek do ministerstwa odnośnie wsparcia budowy nowej hali lodowej w naszym mieście. Liczymy, że dostaniemy w tej sprawie zielone światło, tym bardziej, że nasz samorząd jest zdeterminowany by w Nowym Targu wybudować nowoczesny obiekt. Dziękuję prezesowi Dawidowi Chwałce za inicjatywę. Działamy dalej –podkreśla Grzegorz Watycha.
Z inicjatywy prezesa Chwałki i po uzgodnieniu z przedstawicielami Ministerstwa Sportu i Turystki już w przyszłym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania z zainteresowanymi przedstawicielami samorządów w temacie inwestycji związanych z renowacją lub budową nowych obiektów do uprawiania hokeja, łyżwiarstwa figurowego czy short tracku. Będzie w nim uczestniczyć także Aleksandra Plucińska, dyrektor departamentu Infrastruktury Sportowej w Ministerstwie Sportu i Turystyki, która podczas obrad komisji była żywo zainteresowana pracami nad poprawą stanu lodowisk.
Satysfakcji z inwestycyjnych planów nie kryje Marcin Hadowski. Członek zarządu PZHL-u, który jest również prezesem UKH Dębica ma konkretną strategię rozbudowy hali w swoim mieście. – Lodowisko zostanie powiększone do rozmiarów 60 na 26 metrów. Powstanie zupełnie nowa trybuna z szatniami i pełnym zapleczem – informuje.
Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki ma także plan na lodowisko w stolicy. Jest szansa by profesjonalna tafla powróciła do głównej hali warszawskiego Torwaru. – W tym miejscu mogłyby przygotowywać się w trakcie zgrupowań wszystkie pięć hokejowych reprezentacji naszego kraju. Cały ten temat został przyjęty ze zrozumieniem – mówi prezes Dawid Chwałka. W przeszłości na większym Torwarze funkcjonowało już lodowisko. – Sam wielokrotnie tam grałem, choćby z Legią Warszawa, Zniczem Pruszków czy Pogonią Siedlce. Stolica znów powinna mieć pełnowymiarowe i profesjonalne lodowisko z trybunami – oświadcza wiceprzewodniczący komisji sportu Marek Matuszewski. – Oczywiście zagospodarowanie Torwaru pod sporty dla łyżew wymusiłoby na pani prezydent Hannie Gronkiewicz Waltz budowę nowej hali sportowej w Warszawie. Ale chyba już czas na to – kończy poseł Matuszewski.
Źródło: PZHL.tv