Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

„Tradycje Wielkanocne w Gminie Dębica”

herb-gminy-debicaW niedzielę 13 marca 2016 roku w Zespole Szkół w Podgrodziu odbyło się spotkanie pod tytułem „Tradycje Wielkanocne w Gminie Dębica”, którego organizatorami byli Gmina Dębica, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Zespół Szkół w Podgrodziu oraz Sołectwo Podgrodzie.

Przybyłych gości powitał dyrektor CKiB Pan Marcin Ciszek. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Dębica Pan Stanisław Rokosz oraz dyrektor Zespołu Szkół w Podgrodziu Pani Barbara Szczerbińska. Kilka słów wstępu wygłosiła również Pani poseł Krystyna Skowrońska, odbierając wcześniej kwiaty i życzenia z rąk Pana Wójta Stanisława Rokosza oraz Przewodniczącego Rady Gminy Pana Piotra Żybury z okazji obchodzonych w tym dniu imienin. Zgromadzeni goście wspólnie odśpiewali Sto Lat dla Pani Krystyny. Następnie kilka słów do zgromadzonych skierował Pan Poseł Jan Warzecha.

Po części powitanej przedstawiono kategorie konkursowe. W konkursie na „Najpiękniejszy stół Wielkanocny” rywalizowały ze sobą Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej Gminy. W składzie komisji oceniającej prezentowane potrawy, ciasta oraz aranżacje stołów Wielkanocnych znaleźli się Piotr Bassara – właściciel restauracji Steak House, Paweł Krzystyniak – pracownik Referatu Promocji Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Gminy Dębica oraz Joanna Nykiel – członkini Klubu Plastyków Dębickich. W drugiej kategorii „Najpiękniejsze dekoracje” konkurowały Zespoły Szkół Gminy Dębica wystawiając wielkanocne rękodzieło. Ozdoby przygotowane przez uczniów oceniali: Zdzisław Siwula – zastępca wójta Gminy Dębica, Ewa Mucha – pełniąca obowiązki dyrektora Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli, a także Małgorzata Tabasz – członkini Klubu Plastyków Dębickich. Po prezentacji Jury i rozpoczęciu konkursów nadszedł czas na część artystyczną, podczas której wysłuchaliśmy Pieśni Wielkopostnych w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Podgrodzianie pod kierownictwem artystycznym Pani Małgorzaty Pikul-Burdzy. Następnie przed zebraną publicznością zagrał i zaśpiewał Chór Matki Bożej Pocieszenia z Pilzna. Po występach scenicznych komisje konkursowe udały się na obrady, natomiast przybyli goście mogli degustować smakołyki przygotowywane przez Panie z KGW oraz podziwiać mnogość wielkanocnych dekoracji wykonanych przez uczniów. Dla najmłodszych uczestników wydarzenia przygotowano quiz wiedzy o Wielkanocy. Każde dziecko za dobrą odpowiedź otrzymywało słodki upominek.

Następnie nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursów. Wszyscy uczestnicy otrzymali równorzędne nagrody. Jednak spośród nich Jury wytypowało specjalne, okolicznościowe wyróżnienia. W konkursie na „Wielkanocne dekoracje” wyróżnienie otrzymali:

Zespół Szkół w Pustyni za „Najpiękniejszą pisankę

Zespół Szkół w Paszczynie za „Najbardziej pomysłowy Koszyczek Wielkanocny”

Zespół Szkół w Głobikowej za „Najbardziej pomysłowego Baranka Wielkanocnego”

W konkurencji na „Najpiękniejszy Stół Wielkanocny”, każde z Kół Gospodyń Wiejskich zostało wyróżnione za jeden konkretny element prezentacji:

  • KGW Zawada – za najbardziej innowacyjną potrawę, którą była baba owocowa,

  • KGW Brzeźnica – za najlepsze danie gorące, czyli najwspanialszy żurek brzeźnicki,

  • KGW Podgrodzie – za najbardziej kolorowy mazurek wielkanocny,

  • KGW Pustków – za najsmaczniejszą babę wielkanocną,

  • KGW Stasiówka – za najładniej zaaranżowany stół wielkanocny,

  • KGW Stobierna – za najsmaczniejsze jajo faszerowane,

  • KGW Nagawczyna – za najsmaczniejszy sernik świąteczny,

  • KGW Paszczyna – za najciekawszą prezentację słowną stołu wielkanocnego.

Po rozdaniu nagród, podziękowań i dyplomów dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek żegnając przybyłych gości powiedział kilka słów o wartości tradycji lokalnej i troski o jej kultywowanie oraz złożył wszystkim życzenia na zbliżające się Święta Wielkanocne. 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.