Previous
Next

„Okulary dla Afryki” z Dębicy

SONY DSCHarcerze z Hufca ZHP Dębica włączyli się w ogólnopolską zbiórkę używanych okularów „Okulary dla Afryki”. Dzięki zaangażowaniu społeczności Dębicy i nie tylko udało się zebrać ponad 750 sztuk okularów, które zostały już przekazane do Fundacji „Dzieci Afryki” organizującej akcję w skali kraju.

– Zauważyliśmy informacje o zbiórce prowadzonej przez Fundację „Dzieci Afryki” w sieci. – mówi hm. Mateusz Cebula, komendant hufca – Uznaliśmy, że warto spróbować i zorganizować taką lokalną zbiórkę okularów i potem je zbiorczo wysłać do centrali. Tak też zrobiliśmy, w całą akcję zaangażowali się harcerze z 55 Dębickiej Drużyny Starszhoharcerskiej „Gawra”, którzy pod kierunkiem drużynowego pwd. Jakuba Olechowskiego, dołożyli starań, aby sprawy nabrały biegu.

Zostały przygotowane plakaty, ulotki i pudełka, gdzie miały trafiać okulary. Takie pakiety trafiły do dębickich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Do akcji dołączył także Urząd Miejski w Dębicy oraz salony optyczne: p. Krystyny Pokornej-Stafin, p. Wiesławy Kędzior, „Opti” i „Vision Optyk”. Przez kilka tygodni zbierano okulary, które następnie zostały zebrane i posortowane, a następnie przygotowane do wysyłki. W międzyczasie zgłaszały się pojedyncze osoby bądź grupy (np. pracownicy laboratorium dębickiego szpitala, dębiczanie studiujący na jednej z krakowskich uczelni oraz przedszkolaki z Ropczyc) z kolejnymi okularami.

Finalnie zebrano 752 sztuki okularów, w tym 473 pary szkieł korekcyjnych i 279 przeciwsłonecznych. Zapakowane w 5 pudeł zostały przesłane do siedziby organizatora. Po zakończeniu ogólnopolskiej zbiórki zostaną wysłane do Afryki, gdzie podczas specjalnej misji lekarzy-okulistów zostaną przekazane mieszkańcom Czarnego Lądu.

Hufiec ZHP Dębica dziękuje wszystkim, którzy przekazali okulary w ramach zbiórki. Szczególne podziękowania kierowane są do szkół, salonów optycznych i instytucji, które umożliwiły prowadzenie zbiórki na swoim terenie oraz pomagały w promocji przedsięwzięcia. Harcerze dziękują Drukarni „ZET” za nieodpłatne wykonanie plakatów i ulotek.

– Widząc takie zaangażowanie mieszkańców, rozważymy powtórkę akcji w kolejnym roku, jeśli będzie kontynuowana przez fundację. – mówi hm. Mateusz Cebula.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.