Previous
Next
Previous
Next

Uroczystości religijno – patriotyczne na Górze Śmierci

???????????????????????????????27 kwietnia 2016 r.  na Górze Śmierci w Pustkowie odbyły się Uroczystości Patriotyczno – Religijne upamiętniające osiemnaście tysięcy więźniów przetrzymywanych i represjonowanych w obozach pracy przymusowej w Pustkowie w latach 1940-1944. W uroczystości wzięli udział byli więźniowie tego obozu: Stanisław Ładziak i Bronisław Zdybel ze Zdziłowic oraz Stanisław Szuro z Krakowa.
W uroczystości na Górze Śmierci 72 lat od wyzwolenia obozu uczestniczyli członkowie rodzin byłych więźniów oraz przedstawiciele kół kombatanckich z terenu całego powiatu dębickiego, harcerze, a także poczty sztandarowe szkół regionu dębickiego oraz ropczycko – sędziszowskiego. W uroczystości, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, przywitaniem przybyłych przez wójta Gminy Dębica i odprawieniem mszy św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. dziekan Jan Krupa, proboszcz Parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy uczestniczyli, składając hołd represjonowanym i pomordowanym przedstawiciele władz miejskich Dębicy, Ropczyc, Sędziszowa Małopolskiego, powiatu dębickiego i przedstawiciele parlamentu.
Po mszy świętej dzieci i młodzież z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie–Osiedlu zaprezentowały spektakl „Święty za życia – błogosławiony Roman Sitko” przedstawiający sceny z życia Romana Sitko, męczennika, związanego z naszym regionem, który zginął w obozie Auschwitz-Birkenau. Po spektaklu odbył się  Apel Pamięci prowadzony przez kompanię honorową 16 Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska, który zakończyła salwa honorowa. Na zakończenie uroczystości delegacje władz samorządowych , stowarzyszeń, organizacji kombatanckich , placówek oświatowych, organizacji pozarządowych i parlamentarzystów złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem na Górze Śmierci upamiętniającym ofiary obozu w Pustkowie.
Historia Góry Śmierci
Góra Śmierci jest to miejsce, gdzie znajdował się poligon SS Truppen Ubungs Platz, na terenie, którego utworzono obóz pracy. Początkowo był to obóz dla jeńców francuskich, a następnie również dla jeńców radzickich. Początkowo osoby zmarłe, bądź rozstrzelane były chowane do masowych grobów, jednak po wybuchu epidemii tyfusu i czerwonki ofiary były palone w specjalnych, do dziś istniejących, komorach. W dniu 16 września 1942 został utworzony obóz dla polskich więźniów. Ludzi umierali z głodu, chłodu, chorób i wycieczenia. Po wyzwoleniu Rosjanie przetrzymywali na tym terenie więźniów niemieckich. Obóz w Paszczynie pochłonął ponad 18.000 ofiar w latach 1940-1945. W miejscu byłego obozu zachowały się paleniska krematoryjne, pomieszczenia do przechowywania zwłok, oraz szczątki ofiar obozu.
Ku czci pomordowanych na Górę Śmierci prowadzi „Droga Cierpienia”, na którą składa się 14 rzeźb w kształcie ludzkich rąk. W 1964 postawiono tam pomnik upamiętniający ofiary obozu pracy, natomiast w 2007r. miała miejsce uroczystość odsłonięci pomnika upamiętniającego ofiary narodowości Żydowskiej. U podnóży Góry Śmierci znajduje się otwarte Mini Muzeum oraz Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie Osiedlu. Ekspozycja muzealna znajduje się w zrekonstruowanych barakach obozowych, w których można zobaczyć makiety obozu i poligonu.
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.