Previous
Next
Previous
Next

Dofinansowanie dla zabytkowego Kościoła Parafialnego w Zawadzie.

ZawadaGmina Dębica otrzymała pomoc finansową od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego z przeznaczeniem na dofinansowanie odnowy zabytkowego Kościoła w Zawadzie. W ramach przyznanej kwoty, która wynosi 100.000,00 zł oraz wkładu własnego zostaną wykonane prace remontowo – konserwatorskie, m.in. oczyszczenie z osadów oraz usunięcie zawilgocenia tynków, jak również naprawa pęknięć w tynku na ścianach i sufitach, wyczyszczenie oraz docieplenie stropu.
Kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie wpisany jest do rejestru zabytków pod nr A-1138. Jest to kościół wczesnobarokowy, zbudowany w latach 1646-1656 z kamienia oraz cegły. Kilkakrotnie odnawiany, m.in. 1830, 1920, 1936-37. Budynek orientowany, jednonawowy. Prezbiterium jest przedłużeniem nawy, zamknięte półkolistą absydą. Od północy nawa prostokątna, od północy i południa przykryta kopułami z latarniami. Kościół ten stanowi przykład skromnej lecz bardzo interesującej budowy sakralnej. Co roku wykonywane są prace przy Kościele. Licząc tylko od 2011 roku zostało wykonane: malowanie polichromii, wymiana okien aluminiowych, czy przeróbka wentylacji, na co wydatkowano kwotę prawie 379 tys .zł.
W tym roku prace remontowo konserwatorskie stanowią drugie zadanie, którego łączny koszt wyniesie ok. 125.000,00 zł, a jego dofinansowanie jest efektem wspólnych starań proboszcza Parafii Józefa książka i wójta  Stanisława Rokosza. Jego realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.