Previous
Next
Previous
Next

Kolejni uczniowie otrzymają stypendia z Fundacji abp J. Ablewicza

stypendiaCzterdziestu pięciu uczniów otrzyma stypendia od diecezjalnej Fundacji im. abpa Jerzego Ablewicza. Ich wręczenie odbędzie się w sobotę, 15 października br. w Tarnowie. Będzie to kolejna grupa młodych zdolnych ludzi z rodzin mniej zamożnych. Fundacja będzie aktualnie wspierać w sumie ok. dziewięćdziesięciu stypendystów.
„Zainteresowanie stypendiami było bardzo duże. Otrzymaliśmy ok. dwustu podań. Pod uwagę braliśmy wyniki w nauce, dochody w rodzinie a także szczególne sytuacje, jak choroba czy sieroctwo” – mówi ks. dr Tomasz Lelito, sekretarz Fundacji.
Młodzież gimnazjalna będzie otrzymywać co miesiąc 250 zł, a ze szkół ponadgimnazjalnych 300 zł. Pomoc będzie wypłacana przez dziesięć miesięcy nauki.
Stypendyści mogą przeznaczyć pieniądze na zakup pomocy naukowych, dojazdy do szkoły, udział w różnych kursach oraz na potrzeby socjalne i zdrowotne. Młodzieży dedykowany jest także program wychowawczy i formacyjny, który ma na celu poznanie patrona – arcybiskupa Jerzego Ablewicza.
„Jeżeli uczniowie zostaną naszymi stypendystami w klasie pierwszej gimnazjum i spełnią kryteria w kolejnych latach, to pomoc mogą otrzymać nawet do matury” – dodaje ks. Lelito.
Fundacja może wspierać młodzież dzięki funduszom przekazywanym przez indywidualnych ofiarodawców. Są to kapłani i świeccy, którzy regularnie przeznaczają na ten cel określone kwoty. Pieniądze pochodzą też z ofiar składanych podczas udzielania sakramentu bierzmowania oraz Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.
Fundacja im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza – biskupa tarnowskiego w latach 1962-1990, została utworzona w 1993 r. Pierwsze stypendia zostały przyznane w roku szkolnym 1998/1999. Pomoc trafiła wówczas do 54 osób.
Wręczenie stypendiów odbędzie się w sobotę, 15 października br. Spotkanie rozpocznie o godzinie 10.00, Mszą św. w katedrze pod przewodnictwem biskupa Stanisława Salaterskiego.
Następnie będzie miało miejsce w Auli Jana Pawła II przy katedrze wręczenie certyfikatów potwierdzających przyznanie stypendiów dla nowych uczniów oraz spotkanie formacyjne dla wszystkich stypendystów.
Foto arch. Fundacji
Mp3 mówi ks. dr Tomasz Lelito, sekretarz Fundacji.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.