Takim torebkom mówimy NIE.

torebkaTorebkę  ze skóry krokodyla chronionego Konwencją Waszyngtońską CITES zatrzymali funkcjonariusze Oddziału Celnego w Dębicy. To zawartość jednej z kontrolowanych paczek, choć jej nadawca zadeklarował, że przesyła zabawki i odzież. 
Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Dębicy kontrolowali przesyłki w jednej z firm kurierskich na terenie miasta. Celnicy szczególną uwagę zwrócili na paczkę nadaną w USA, która zgodnie z deklaracją miała zawierać zabawki i odzież. Podczas rewizji przesyłki funkcjonariusze  stwierdzili, że w paczce znajduje się niezgłoszony do odprawy celnej towar w postaci damskiej torebki. Torebka wykonana została ze skóry krokodyla, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES a przewóz przez granicę okazów objętych ochroną lub wykonanych z nich przedmiotów wymaga  zgłoszenia celnego i przedstawienia organom celnym odpowiednich zezwoleń.
Nadawca przesyłki tego warunku nie spełnił- torebka, która miała trafić do odbiorcy na terenie Litwy, została zatrzymana do dalszego postępowania.
Służba Celna przypomina, że przewóz przez granicę bez pozwolenia  okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES) oraz przedmiotów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów o ochronie przyrody i naraża na poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny, przepadek okazów).
Wykrywając nielegalny przewóz przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów, funkcjonariusze Służby Celnej  dbają  o to, aby żaden gatunek dzikiego zwierzęcia czy rośliny nie stał się przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji przez handel międzynarodowy. Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.
Edyta Chabowska, Rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu
Źródło: Izba Celna w Przemyślu

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.