Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Na Politechnice Dziecięcej inspirują do odkrywania świata nauki

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

25 marca w Domu Kultury „Śnieżka” odbyły się pierwsze zajęcia semestru letniego Filii Politechniki Dziecięcej w Dębicy. W tych darmowych wykładach popularnonaukowych będzie uczestniczyć 244 małych studentów z powiatu dębickiego. Rejestracja na zajęcia Filii w Dębicy odbyła się w lutym i zgłosiło się na nią 442 chętnych.

Semestr letni 2017 Filii Politechniki Dziecięcej w Dębicy zaingerował wykład „Serce- jak to działa” prowadzony przez dr Iwonę Nowak. Studenci nie tylko dowiedzieli się jak zbudowane jest i jak działa serce, ale także co z wspólnego ma z tym prąd elektryczny. Jak zawsze dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach i zadawały wiele zaskakujących pytań.

Na kolejnych zajęciach w semestrze pt. „Pamięć doskonała” dzieci dowiedzą się i przećwiczą techniki pamięciowe wspólnie z trenerkami Magdaleną Popek i Joanna Kotek. Na wykładzie „Wielki Wybuch, czarne dziury i Kosmos” studenci wspólnie z popularyzatorem i pasjonatem astronomii z Kalisza Radosławem Piorem wsłuchają się w dźwięki Kosmosu, przybliżą do gwiazd, by wreszcie wybuchowo wylądować. Na zakończenie semestru odbędzie się wykład „Czy sterownik steruje, a falownik faluje?” dowiedzą czym są te zagadkowe urządzenia i jak działają – prowadząca Natalia Rusin-Zielińska, przybliży także przyszłym naukowcom zagadnienie automatyki przemysłowej.

Zajęcia w Dębicy realizowane są od marca 2014 roku. Od kilku semestrów realizacja projektu możliwa jest dzięki finansowaniu Partnerów Strategicznych projektu, którymi są firma Goodyear Dunlop Tires Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A. W tym roku organizację zajęć wspierają finansowo także firmy Darco S.A. oraz Nicrometal Sp. z o.o. oraz Dębicki Park Przemysłowy.

Jak mówi Prezes Firmy Oponiarskiej Dębica Stanisław Cieszkowski, „Nakłady na rozwój najmłodszych to najlepsza inwestycja. Politechnika Dziecięca umożliwia dzieciom z naszego powiatu odkrywanie tajemnic nauki. Jako odpowiedzialny partner środowiska lokalnego, który szczególną uwagę zwraca, między innymi na edukację i rozwój dzieci i młodzieży, chętnie wspieramy tę cenną inicjatywę. Takie działania to jeden z głównych obszarów naszej strategii społecznej odpowiedzialności biznesu, dlatego cieszymy się, że po raz kolejny pomagamy rozwijać potencjał młodych Dębiczan”.

Dyrektor Fundacji Łukasz Szuba wierzy, że projekt Politechniki Dziecięcej będzie się stale rozwijać: „Nasze zajęcia w Dębicy, ale też w Rzeszowie i pozostałych filiach, cieszą się dużym zainteresowaniem i są bardzo pozytywnie przyjmowane. Co semestr mamy ponad 3 tysiące chętnych. Jednak nie chcemy poprzestać na samych wykładach – w Mielcu, Stalowej Woli i Ustrzykach Dolnych realizowane są także laboratoria. Mam nadzieję, że uda nam się zorganizować je również tu w Dębicy, dlatego też stale poszukujemy nowy partnerów, dzięki którym zrealizujemy ten cel.”

Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Dębicy w zajęciach udział wzięło niemal 1800 uczestników. Zajęcia odbywają się również Rzeszowie, w Ustrzykach Dolnych, Mielcu oraz Stalowej Woli. Łącznie we wszystkich Filiach liczba uczestników przekroczyła już liczbę 12,5 tysiąca. W Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu i Stalowej Woli, poza wykładami organizowane są laboratoria dla studentów Politechniki Dziecięcej, z zakresu m.in. chemii, fizyki, czy pneumatyki. Poza regularnymi zajęciami Politechniki Dziecięcej, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, prowadzi program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, który realizowany jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia. Do tej pory skorzystało z niego ponad 6 tysięcy dzieci, przede wszystkim z obszarów wiejskich. Co więcej, w ramach pozostałych programów edukacyjnych realizowanych przez Fundację: Odlotowej Fizyki i Sugestii z zajęć skorzystało ponad 15 tysięcy uczniów z całego województwa. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której kolejna edycja już w tym roku.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.