Miłosz w Straszęcinie

18485988_1887164458208479_255880190259778475_nW starym dworku Bielańskich i Stubenvollów w Straszęcinie młodzież z całego powiatu wprowadzała licznie zgromadzonych w świat Miłoszowych strof. Sala kominkowa wypełniona po brzegi skupiła uczestników I Powiatowego Konkursu „Dzieła mistrzów pod lupą 2017” z Pustkowa, Żyrakowa, Nagoszyna, Wiewiórki, Bobrowej, Zasowa, Straszęcina, Podgrodzia, Mokrego, Dębicy – miasta. Przyjechali ci, którzy nie boją się przyznać, że lubią wiersze, mają odwagę, żeby pokazać emocje towarzyszące odkrywaniu obrazów poetyckich.


Jury w składzie Jan Borek, Mirosław Strózik, Piotr Osak z 31 prezentacji konkursowych wybrało laureatów.
W kategorii – uczniowie szkół podstawowych przyznano:
I miejsce – Aleksandra Świder CKiB Gminy Dębica
II miejsce – Michał Michoń ZSP w Straszęcinie, Mikołaj Wójcik ZSP w Bobrowej
III miejsce – Roksana Buraś CKiB Gminy Dębica, Julia Knych PSP w Żyrakowie
Wyróżnienia: Julia Darłak ZS z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie –Osiedlu, Katarzyna Derlęga ZSP w Zasowie, Małgorzata Kurgan CKiB Gminy Dębica, Hubert Zieliński PSP w Mokrem,
w kategorii – uczniowie szkół gimnazjalnych:
I miejsce – Magdalena Mazur CKiB
II miejsce – Karolina Kosiba ZS nr 1 Miejskie Gimnazjum nr 3 w Dębicy
III miejsce – Oliwia Łączak ZSP w Nagoszynie, Mateusz Rymut ZSP w Nagoszynie
Wyróżnienia: Tomasz Starzak CKiB Gminy Dębica, Karolina Wolska ZSP w Żyrakowie,
w kategorii – poezji śpiewanej przyznano NAGRODĘ dla Marii Barnaś ZS z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie –Osiedlu i wyróżniono Darię Węgrzyn ZSP w Nagoszynie.
Jury podkreśliło wyrównany, wysoki poziom prezentacji oraz wyraziło uznanie za przygotowanie młodzieży do konkursu. „Szczególnie pragniemy wyróżnić pracę pani Doroty Bielatowicz z CKiB gminy Dębica” podkreślał Jan Borek.

Konkursowi towarzyszyła niecodzienna prezentacja fragmentów książki Agnieszki Kosińskiej „Miłosz w Krakowie”, bo w rolę lektorów wcielili się: wójt gminy Żyraków Marek Rączka, starosta powiatu dębickiego Andrzej Reguła, przewodnicząca rady gminy Żyraków Maria Bodzioch, radny gminy Żyraków Andrzej Wielgos, dyrektor ZSP w Nagoszynie Renata Gurak, animator społeczny i Wolontariusz Roku 2016 Gminy Żyraków Elżbieta Drąg, dyrektor CKiP w Woli Żyrakowskiej Aneta Domaradzka, nauczyciel polonista Agnieszka Dybaś. Odczytując kolejne strony biografii poety, odkrywali w formie stop-klatek obrazy z życia Czesława Miłosza.

Konkurs zakończył cykl działań ZSP w Nagoszynie i Stowarzyszenia RZW realizowanych przy wsparciu finansowym wójta gminy Żyraków. Organizatorzy zrealizowali serię warsztatów poświęconych nobliście, przygotowali Powiatową Konferencją Polonistów, doprowadzili do spotkania z Agnieszką Kosińską, długoletnim sekretarzem noblisty Czesława Miłosza. Finałem projektu był konkurs recytatorski i poezji śpiewanej. Młodzież w tym roku zmierzyła się nie tylko z dziełami Czesława Miłosza, ale też poszukiwała w tekstach innych twórców XX i XXI wieku utworów mówiących o rzeczywistości w sposób, który może wzruszać, zachwycać, zmuszać do refleksji, patrzeć na codzienność z humorem.

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.