Bp Andrzej Jeż konsekruje kościół w Kazachstanie

Ks. Piotr Kluza (z lewej) z administratorem apostolskim ks. Dariuszem Burasem - na tle nowo wybudowanego ko[cioBaBiskup tarnowski Andrzej Jeż dokona konsekracji kościoła w Chromtau w Kazachstanie. To główny cel rozpoczętej wizyty duszpasterskiej. W pierwszym dniu wizyty, tj. 20 czerwca, biskup Jeż będzie przewodniczył w Karagandzie uroczystościom dziękczynnym za beatyfikację ks. Władysława Bukowińskiego, pierwszego błogosławionego kościoła katolickiego obrządku łacińskiego w Kazachstanie.
Władysław Bukowiński urodził się 22 grudnia 1904 r. w Berdyczowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1931 roku z rąk abp. księcia Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego.
Po kilku latach pracy duszpasterskiej w Rabce i Suchej Beskidzkiej wyjechał na Kresy i został wykładowcą w Seminarium Duchownym w Łucku. Od września 1939 r. był proboszczem katedry w Łucku. W 1940 r. został uwięziony przez NKWD. Pomagał uciekinierom i jeńcom podczas niemieckiej, a następnie radzieckiej okupacji. W latach 1945-1954 przebywał w radzieckich więzieniach i obozach pracy w Kijowie, Czelabińsku i Dżezkazganie. W roku 1954 został zesłany do Kazachstanu, do Karagandy, z obowiązkiem podjęcia pracy stróża. Praca ta umożliwiała mu dalszą tajną pracę duszpasterską wśród zesłańców. Chrzcił, spowiadał i błogosławił małżeństwa zesłanych tam Polaków, Niemców, Rosjan, Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości. Dobrowolnie przyjął obywatelstwo Związku Radzieckiego, aby mógł pozostać wśród powierzonych swej opiece wiernych. Odbył wyprawy misyjne m.in. do Tadżykistanu, Ałmaty, Semipałatyńska, Aktiubińska. W 1958 r. został ponownie uwięziony na trzy lata i zesłany do łagrów na Syberii: w Czumie w obwodzie irkuckim oraz obozie dla „religiozników” w Sosnówce. W sumie spędził w łagrach i więzieniach 13 lat, 5 miesięcy i 10 dni. Po odbyciu kary kontynuował w Karagandzie pracę duszpasterską w prywatnych domach. Pod koniec życia trzykrotnie przyjeżdżał do Polski, gdzie spotykał się m. in. z kard. Karolem Wojtyłą. Zmarł w Karagandzie 3 grudnia 1974 r. do końca prowadząc pracę duszpasterską. Jego grób znajduje się w kościele pw. św. Józefa w Karagandzie.
Biskup Andrzej Jeż podczas swojej wizyty odwiedzi księży z diecezji tarnowskiej głoszących Ewangelię w Kazachstanie. Pracuje tam duszpastersko siedmiu kapłanów diecezji tarnowskiej. Pięciu z nich jest zaangażowanych na terenie Administratury Apostolskiej w Atyrau. Administratorem jest tarnowski duchowny ks. Dariusz Buras.
MISJONARZE TARNOWSCY W KAZACHSTANIE
1. Ks. Dariusz Buras, wyśw. 1998r., wyjechał do Kazachstanu w VII 2002 r. Powrócił w VI 2007 r. Dnia 16 maja 2015 mian. administratorem apostolskim w Atyrau. Przejął administraturę 28 VI 2015 r.
2. Ks. Janusz Potok, wyśw. 1997, wyjechał do Kazachstanu 11 VIII 2005 r.
3. Ks. Piotr Kluza, wyśw. 2004, wyjechał do Kazachstanu w VI 2008 r.
4. Ks. Łukasz Niemiec, wyśw. 2009, wyjechał do Kazachstanu 12 IX 2011 r.
5. Ks. Cezary Paciej, wyśw. 2009, wyjechał do Kazachstanu 12 IX 2011 r. Powrócił 16 VII 2015 r. Wyjechał na nowo 10 II 2017 r.
6. Ks. Robert Pyzik, wyśw. 2011, wyjechał do Kazachstanu 11 IX 2014 r.
7. Ks. Kamil Bachara, wyśw. 2010, wyjechał do Kazachstanu 8 X 2015 r.
W niedzielę 25 czerwca biskup Andrzej Jeż konsekruje nowy kościół w Chromtau, gdzie pracuje tarnowski misjonarz ks. Piotr Kluza.
„Cieszę się, że to już kolejny kościół, który konsekruję w różnych regionach świata. Liczba katolików w Kazachstanie jest znikoma, bo to kraj muzułmański. Rola tej świątyni będzie więc bardzo ważna. Kościół znajduje się blisko meczetu i cerkwi prawosławnej”  – mówi bp Jeż.
Chromtau to małe miasto, liczące 25 tysięcy mieszkańców. Są tam kopalnie odkrywkowe i głębinowe chromu. Kościół pw. św. Rodziny w Chromtau powstał dzięki tarnowskiemu misjonarzowi ks. Piotrowi Kluzie. „Wybudowano tam także zaplecze duszpasterskie i plebanię. Diecezja tarnowska sfinansowała zakup drzwi i okien przekazując na ten cel 15 tys. dolarów. Ks. Kluza zwracał się także do różnych organizacji międzynarodowych o pomoc w budowie kościoła i takie wsparcie uzyskał” – dodaje ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji.
W Kazachstanie znikoma część mieszkańców należy do kościoła katolickiego. W Chromtau liczba katolików powiększa się. W niedzielnej Mszy św. uczestniczy ok. 30 osób, z okazji świąt jest ich więcej.  Budowa kościoła trwała trzy lata.
 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.