Żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej złożą przysięgę na dębickim Rynku

Plakat_Przysiega_wojskowaJuż w najbliższą niedzielę, 16 lipca na dębickim Rynku złoży przysięgę 136 żołnierzy Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Dębicy. Po 16 latach przerwy do Dębicy wraca wojsko, które w grodzie nad Wisłoką obecne było od blisko 160 lat.

Dębica od XIX wieku była miastem garnizonowym. Stacjonowały w niej najpierw wojska austriackie m.in. szwadron 5 pułku dragonów, 1 i 5 szwadron 2 pułku ułanów im. Schwarznberga oraz batalion piechoty liniowej 40 pułku, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku stacjonowali tutaj m.in. ułani z 9 Pułku Ułanów , a później żołnierze 5 Pułku Strzelców Konnych. Również po II wojnie światowej w Dębicy obecne było wojsko. Koszary zajęli wówczas żołnierze 13 samodzielnego batalionu saperów przeniesieni do Dębicy z Krakowa. Od 1989 r. w mieście działał 13 Ośrodek Szkolenia Specjalistów Wojsk Inżynieryjnych, natomiast w roku 1995 podjęto decyzję o powstaniu 3 Pułku Saperów im. Gen Jakuba Jasińskiego, który w Dębicy działał do roku 2001.

W niedzielę, 16 lipca, po 16 latach przerwy do Dębicy wraca wojsko, którego żołnierze o godz. 12.00 złożą przysięgę na dębickim Rynku.

Program uroczystości:

10:00 Msza Święta z okazji przysięgi wojskowej Żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w Kościele pw. Ducha

Świętego w Dębicy

11:15 Rynek – złożenie wiązanek i wieńców pod obeliskiem pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

12:00 Rynek – uroczysta przysięga wojskowa Żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej

Dla mieszkańców zaplanowano także liczne atrakcje w tym pokaz wojskowego sprzętu.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.