Nieznane historie Ziemi Dębickiej – Katastrofa Junkersa w Jastrząbce

Taki Junkers rozbił się w Jastrząbce. Źródło www.luftarchiw.de
Taki Junkers rozbił się w Jastrząbce. Źródło www.luftarchiw.de

Ponieważ samolot wciąż znajdował się na polu, na którym się rozbił, zainteresowali się nim miejscowi partyzanci. Ze sprzętu, który się w nim znajdował, do użytku nadawał się jedynie karabin maszynowy.
Dziś w miejscu, gdzie spadł samolot, rosną porzeczki, ale najstarsi mieszkańcy Jastrząbki bez problemów wskazują to miejsce. Stodoła, na którą spadł jeden z członków załogi, stała na posesji, gdzie obecnie mieszka sołtys wsi.
“To było na tzw. Górkach. Dziś wciąż są tam pola, a wzniesienie jest charakterystyczne  mówi jeden ze starszych mieszkańców tej miejscowości. Tamto wydarzenie sprzed lat dokładnie opisał Aleksander Kabara w książce pt. “ZAPALNIK  Z walk AK i BCh na Płaskowyżu Tarnowskim w latach 1939 44”. Samolotem który został zestrzelony nad Jastrząbką, był Junkers Ju 352 Herkules. W czasie wojny wyprodukowano tylko czterdzieści trzy sztuki tego typu maszyn. Kilka tygodni później w pobliżu Jastrząbki został zestrzelony inny niemiecki samolot Messerschmitt Bf 109e . Pilot zdołał wylądować awaryjnie na jednym z pól i zdołał się przedostać do swoich. Niestety próbowano go zastrzelić, co zakończyło się niepowodzeniem. W odwecie Niemcy spacyfikowali kilka gospodarstw i zastrzelili kilku mieszkańców wsi.
(Mill)
Artykuł ukazał się na łamach pierwszego numeru Informacji Dębickich w maju 2006 roku

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.