Uroczystą mszą świętą koncelebrowaną w intencji bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęły się 24 września br. o godz. 10.30 w Kościele pw. Św. Jadwigi w Dębicy obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas tegorocznych uroczystości zostały przybliżone sylwetki kobiet walczących w polskim podziemiu.
W Eucharystii licznie wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, posłowie, władze miasta Dębicy, powiatu dębickiego, gminy Dębica, młodzież oraz mieszkańcy miasta Dębicy.
Po mszy św. zgromadzeni w świątyni przeszli pod Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy, na którym znajduje się tablica upamiętniająca bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie Zbigniew Drzymała, dyrektor szkoły poprowadził część oficjalną uroczystości.
Po wykonaniu hymnu państwowego przez Miejską Orkiestrę Dętą w Dębicy pod batutą Stanisława Świerka z przemówieniem okolicznościowym wystąpił Maciej Małozięć – wiceprezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który mówił, że bez idei walki, którą zapoczątkowało Polskie Państwo Podziemne dzisiaj prawdopodobnie nie byłoby wolnej Polski. To w Polskim Państwie Podziemnym biło serce polskiego narodu, w którym tak dobitnie brzmiały słowa narodowego hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy..”. Przypomniał także o 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, największą podziemną armię XX- wiecznej Europy, która przypada w tym roku. Podkreślał odwagę kobiet, łączniczek, sanitariuszek, członkiń Wojskowej Służby Kobiet Obwodu Dębica. Spośród 289 członkiń przywołał trzy bohaterskie postacie.
Jedną z nich była Cecylia Łopuska, pseudonim „Danuta”, z zawodu nauczycielka, żona rotmistrza Wojciecha Łopuskiego, dowódcy 3 Szwadronu 5. Pułku Strzelców Konnych. Kiedy jej mąż wyruszył na wojnę, broniąc granic Polski przystąpiła do kobiecych struktur podziemnej armii. Dzięki niej tak wiele kobiet zaangażowało się w działalność w polskim podziemiu, a Wojskowa Służba Kobiet Obwodu Dębica wzorowo wypełniła swój obowiązek względem ojczyzny. Zaangażowała w działalność konspiracyjną także swoje dwie małoletnie córki, które podczas bitwy na Kałużówce pod ogniem niemieckich kul pomagały rannym żołnierzom Armii Krajowej.
Odwagi nie zabrakło także Barbarze Kasechube, pseudonim „Chomik”- jedynej kobiecie, która brała udział w akcjach dywersyjnych z bronią w ręku. Uczestniczyła między innymi w nieudanej akcji likwidacyjnej szefa kolbuszowskiego kripo Włodzimierza Halickiego. W czasie tej akcji została aresztowana, później torturowana w czasie śledztwa nikogo nie zdradziła. Przewieziona do Pustkowa, a później zamordowana w niemieckim obozie zagłady w Sachsenhausen.
Na szczególną uwagę zasługuje także postać Krystyny Wolnickiej pseudonim „Róża”, łączniczki AK w placówce Ropczyce, która pracowała w urzędzie pocztowym w Ropczycach. Przechwyciła ona list polskiego konfidenta do dębickiego gestapo, w którym podawał on szereg nazwisk członków AK. Jej postawa sprawiła, że wielu z tych żołnierzy uniknęło aresztowania i prawdopodobnie śmierci. Później została aresztowana przez gestapo i poddana śledztwu, podczas którego do końca bohatersko milczała. Trafiła do obozu w Pustkowie, a później wywieziona została do jednego z obozów na terenie Rzeszy, gdzie doczekała szczęśliwie wolności.
„Kobiety dębickiej konspiracji uświadamiają nam jak powinna wyglądać służba dla ojczyzny, która powinna cechować się cierpliwością, poświęceniem i odwagą. Społeczeństwo II Rzeczpospolitej na gruncie takich wartości, jak prawda, wierność, honor, miłość do ojczyzny wykształciło pokolenie Polaków zdolnych do złożenia najwyższej ofiary na ołtarzu niepodległości. Takimi cechami i wartościami odznaczali się bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierze AK, a także łączniczki, sanitariuszki, członkinie Wojskowej Służby Kobiet” – mówił Maciej Małozięć.
Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiło złożenie kwiatów i wieńców pod tablicą Polskiego Państwa Podziemnego.
Burmistrz Miasta Dębicy Mariusz Szewczyk na zakończenie uroczystości powiedział: „Wyjątkowo sprawne działanie Polskiego Państwa Podziemnego w czasie okupacji było wielką porażką hitlerowskich Niemiec w okupowanej Polsce i wielkim zwycięstwem Polaków nad jednym z najokrutniejszych reżimów w dziejach ludzkości. Polski byt państwowy – bezwzględnie skazany na zagładę – istniał mimo terroru, dzięki wspaniałym ludziom, którzy poświęcili wszystko, aby go ocalić”.
Wyrazy głębokiego szacunku i podziękowania Burmistrz Miasta skierował do wszystkich zebranych, którzy tak licznie przybyli uczcić wspólnie pamięć bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Podziękował także kapłanom za koncelebrację mszy św. w intencji bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i wygłoszenie homilii oraz wszystkim instytucjom, organizatorom, harcerzom, strzelcom, pocztom sztandarowym i służbom porządkowym za okazaną życzliwość, współpracę i osobiste zaangażowanie w przygotowanie, zabezpieczenie i właściwy przebieg uroczystości. Wyrazy wdzięczności złożył także Miejskiej Orkiestrze Dętej za uświetnienie uroczystości.