Dębickie obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego

DSC03694Uroczystą mszą świętą koncelebrowaną w intencji bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęły się 24 września br. o godz. 10.30 w Kościele pw. Św. Jadwigi w Dębicy obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas tegorocznych uroczystości zostały przybliżone sylwetki kobiet walczących w polskim podziemiu.
W Eucharystii licznie wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci,  posłowie, władze miasta Dębicy, powiatu dębickiego, gminy Dębica, młodzież oraz mieszkańcy miasta Dębicy.
Po mszy św. zgromadzeni w świątyni przeszli pod Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy, na którym znajduje się tablica upamiętniająca bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie Zbigniew Drzymała, dyrektor szkoły poprowadził część oficjalną uroczystości.
Po wykonaniu hymnu państwowego przez Miejską Orkiestrę Dętą w Dębicy pod batutą Stanisława Świerka z przemówieniem okolicznościowym wystąpił Maciej Małozięć – wiceprezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który mówił, że bez idei walki, którą zapoczątkowało Polskie Państwo Podziemne dzisiaj prawdopodobnie nie byłoby wolnej Polski. To w Polskim Państwie Podziemnym biło serce polskiego narodu, w którym tak dobitnie brzmiały słowa narodowego hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy..”. Przypomniał także o 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, największą podziemną armię XX- wiecznej Europy, która przypada w tym roku. Podkreślał odwagę kobiet, łączniczek, sanitariuszek, członkiń Wojskowej Służby Kobiet Obwodu Dębica. Spośród 289 członkiń przywołał trzy bohaterskie postacie.
Jedną z nich była Cecylia Łopuska, pseudonim „Danuta”, z zawodu nauczycielka, żona rotmistrza Wojciecha Łopuskiego, dowódcy 3 Szwadronu 5. Pułku Strzelców Konnych. Kiedy jej mąż wyruszył na wojnę, broniąc granic Polski przystąpiła do kobiecych struktur podziemnej armii. Dzięki niej tak wiele kobiet zaangażowało się w działalność w polskim podziemiu, a Wojskowa Służba Kobiet Obwodu Dębica wzorowo wypełniła swój obowiązek względem ojczyzny. Zaangażowała w działalność konspiracyjną także swoje dwie małoletnie córki, które podczas bitwy na Kałużówce pod ogniem niemieckich kul pomagały rannym żołnierzom Armii Krajowej.
Odwagi nie zabrakło także Barbarze Kasechube, pseudonim „Chomik”- jedynej kobiecie, która brała udział w akcjach dywersyjnych z bronią w ręku. Uczestniczyła między innymi w nieudanej akcji likwidacyjnej szefa kolbuszowskiego kripo Włodzimierza Halickiego. W czasie tej akcji została aresztowana, później torturowana w czasie śledztwa nikogo nie zdradziła. Przewieziona do Pustkowa, a później zamordowana w niemieckim obozie zagłady w Sachsenhausen.
Na szczególną uwagę zasługuje także postać Krystyny Wolnickiej pseudonim „Róża”, łączniczki AK w placówce Ropczyce, która pracowała w urzędzie pocztowym w Ropczycach. Przechwyciła ona list polskiego konfidenta do dębickiego gestapo, w którym podawał on szereg nazwisk członków AK. Jej postawa sprawiła, że wielu z tych żołnierzy uniknęło aresztowania i prawdopodobnie śmierci. Później została aresztowana przez gestapo i poddana śledztwu, podczas którego do końca bohatersko milczała. Trafiła do obozu w Pustkowie, a później wywieziona została do jednego z obozów na terenie Rzeszy, gdzie doczekała szczęśliwie wolności.
„Kobiety dębickiej konspiracji uświadamiają nam jak powinna wyglądać służba dla ojczyzny, która powinna cechować się cierpliwością, poświęceniem i odwagą. Społeczeństwo II Rzeczpospolitej na gruncie takich wartości, jak prawda, wierność, honor, miłość do ojczyzny wykształciło pokolenie Polaków zdolnych do złożenia najwyższej ofiary na ołtarzu niepodległości. Takimi cechami i wartościami odznaczali się bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierze AK, a także łączniczki, sanitariuszki, członkinie Wojskowej Służby Kobiet” – mówił Maciej Małozięć.
Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiło złożenie kwiatów i wieńców pod tablicą Polskiego Państwa Podziemnego.
Burmistrz Miasta Dębicy Mariusz Szewczyk na zakończenie uroczystości powiedział: „Wyjątkowo sprawne działanie Polskiego Państwa Podziemnego w czasie okupacji było wielką porażką hitlerowskich Niemiec w okupowanej Polsce i wielkim zwycięstwem Polaków nad jednym z najokrutniejszych reżimów w dziejach ludzkości. Polski byt państwowy – bezwzględnie skazany na zagładę – istniał mimo terroru, dzięki wspaniałym ludziom, którzy poświęcili wszystko, aby go ocalić”.
Wyrazy głębokiego szacunku i podziękowania Burmistrz Miasta skierował do wszystkich zebranych, którzy tak licznie przybyli uczcić wspólnie pamięć bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego. Podziękował także kapłanom za koncelebrację mszy św. w intencji bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i wygłoszenie homilii oraz wszystkim instytucjom, organizatorom, harcerzom, strzelcom, pocztom sztandarowym i służbom porządkowym za okazaną życzliwość, współpracę i osobiste zaangażowanie w przygotowanie, zabezpieczenie i właściwy przebieg uroczystości. Wyrazy wdzięczności złożył także Miejskiej Orkiestrze Dętej za uświetnienie uroczystości.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.