Previous
Next
Previous
Next

„Niemcy za żydowskie dziecko dawali tabliczkę czekolady” – lekcja historii z dr. Arkadiuszem Więchem.

IMG_0195Dziś wieczorem w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania odbył się wykład dr. Arkadiusza Więcha na temat getta w Dębicy i społeczności żydowskiej na Ziemi Dębickiej. Niewiele pozostało śladów po dawnych mieszkańcach naszego miasta, a większość z nich zginęła w obozach w Bełżcu, Pustkowie i Oświęcimiu.
-Gdy po likwidacji dębickiego getta Niemcy chcieli wyłapać ukrywające się w ruinach żydowskie dzieci wykorzystywali do tego polskie dzieci – opowiadał dr Arkadiusz Więch. Dawali im w nagrodę tabliczki czekolady.
Ta szokująca historia miała miejsce naprawdę i wydarzyła się w Dębicy. Podobnie jak selekcje na tzw. Księżej Łączce na której zgromadzono kilka tysięcy osób a gestapowcy siedząc przy zielonym stoliku poprzez wbijanie pieczątek w kennkartach nieszczęśników decydowali kto przeżyje, a kto pojedzie do obozu zagłady. Gdy selekcja się zakończyła osoby z pieczątkami w kennkartach odprowadzono do getta. Tych bez pieczątek zgromadzono w jednym miejscu. Oni przeznaczeni byli na śmierć i wiedzieli o tym. Wówczas gestapowiec powiedział, że ci którzy pierwsi dotrą do zielonego stolika otrzymają pieczątki. Tłum ruszył, tratując siebie nawzajem. Do stolika dotarły dwie młode dziewczyny i poprosiły o pieczątkę w kennkarcie. Wówczas gestapowiec wyciągnął rewolwer i zastrzelił je obie. Reszta ludzi cofnęła się przerażona.
Wykład dr. Więcha był ciężką wycieczką w przeszłość. Wydarzenia te działy się na dębickich ulicach, tych samych na których świecą dziś kolorowe reklamy i chodzą uśmiechnięci ludzie. Żydowscy mieszkańcy miasta już nie wrócą do nas, a jedynie co możemy dziś dla nich zrobić to pamiętać.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.