Rekonstrukcja bitwy z I Wojny Światowej – tylko półtorej godziny jazdy samochodem od Dębicy

18193724_10213617003089554_4753411512941728838_nW przyszłą sobotę 30 września, w Niżnej Polanie tuż obok granicy z Polską odbędzie się zapierające dech w piersiach widowisko. Rekonstrukcja z bitwy z I Wojny Światowej zgromadzi wiele grup historycznych ze Słowacji, Polski, Rosji i innych krajów z czasów Wielkiej Wojny.
Bitwa odbędzie się w Niżnej Poliance, kilka kilometrów od przejścia granicznego w Ożennej. Te rejony w 1914 i 1915 roku stały się areną walk, które przeszły do historii pod nazwą Bitwy Gorlickiej. Wtedy naprzeciw siebie stanęło ponad 2 mln żołnierzy obu wrogich armii. Wielu z ich pozostało tu na zawsze i spoczęło na wojennych cmentarzach rozsianych po Beskidzie Niskim, Bieszczadach Beskidach. Łącznie na terenie Polski jest ich blisko 500, w tym również kilkadziesiąt na terenie powiatu dębickiego. Można znaleźć je w Zasowie, Róży, Pilźnie, Brzostku Jodłowej.
Rekonstrukcja w Niżne Poliance będzie okazją do zobaczenia na własne oczy żywej lekcji historii. W wszystko to tylko półtorej godziny jazdy samochodem od Dębicy. Dla wszystkich miłośników lokalnej historii okazja, której nie można przegapić.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.