Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dębica: Na drodze do dawnej „Kaflarni”

Droga do dawnej kaflarni - lata 50' XX w.
Droga do  kaflarni – lata 50′ XX w.

Kiedyś tereny wzdłuż ulicy Kościuszki nie były tak gęsto zabudowane jak obecnie. Istniały drogi w miejscu których dziś stoją domy. Tak jest m.in. w przypadku drogi do dawnej kaflarni w sąsiedztwie dzisiejszego Ratusza i jednego z ostatnich przy ulicy Kościuszki domków fińskich.

Na fotografii z archiwum prywatnego Barbary Markiewskiej jest tzw. droga do dawnej kaflarni . „Obecnie na tym terenie stoją już 2 domy. Jeden został wybudowany od strony ul. Kościuszki, a drugi od strony ulicy Sucharskiego” – mówi Barbara Markiewska.
W latach pięćdziesiątych XX wieku był to kolejny ” plac zabaw ” . W tle drogi widoczne jest lewe skrzydło obecnego ratusza – wówczas to był jeden z budynków mieszkalnych dla oficerów jednostki wojskowej i ich rodzin .
Wspomniana „Kaflarnia” to budynek na końcu ul. Sucharskiego, gdzie w katach ’50 XX wieku wypalano kafle na piece. Jak mówi pani Barbara był to doskonały teren do zabawy, wypełniony ogromną ilością drewnianych bali. „ Łaziło się po tym, robiło bunkry, aż dziwne , że nigdy nikomu nic się nie stało” – wspomina pani Barbara.

Obecnie w miejscu dawnej kaflarni są mieszkania .

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.