Będą kwestowali na rzecz renowacji starych grobów i pomników

kwesta-w-pilznie1 listopada na kilku cmentarzach w powiecie dębickim prowadzone będą kwesty z których dochód przeznaczony zostanie przede wszystkim na renowację starych grobów, pomników i kaplic. Kwesty przeprowadzone zostaną m.in. w Dębicy, Pilźnie i Brzostku.

Dębica
Na Starym Cmentarzu przy ul. Cmentarnej w Dębicy 1 listopada już po raz czternasty w godzinach od 8.00 do 17.00 przeprowadzona zostanie przez członków Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Dębicy kwesta z której dochód zostanie przeznaczony na odnowienie zabytkowych nagrobków i alejek na tej najstarszej dębickiej nekropolii. W ubiegłym roku udało się nam zebrać około 15 tysięcy złotych w ciągu 2 dni kwesty. Z pozyskanych w latach wcześniejszych z kwesty funduszy za 25 tysięcy złotych został odnowiony grób rodziny Wajsów w którym spoczęło ośmioro dzieci z tej rodziny. Udało się także odnowić trzy alejki na starym cmentarzu

Druga kwesta będzie prowadzona od godziny 8.00 na Cmentarzu Wojennym. Organizatorem kwesty jest Fundacja Kazimierza Wielkiego “Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. W Dębicy kwestę będą jak w latach ubiegłych przeprowadzali członkowie lokalnej organizacji „Dębiccy Patrioci”. Celem zbiórki podobnie jak w roku ubiegłym jest propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963, głównie Żołnierzy Wyklętych. Pozyskane fundusze są przeznaczane m.in. na budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych.

Brzostek
Kwesta na Cmentarzu Parafialnym w Brzostku. W tym roku jej celem jest zbiórka środków na odnowienie pomnika zasłużonego lekarza brzosteckiego Teodora Kaczyńskiego. Efektem ubiegłorocznej zbiórki jest pięknie odnowiony nagrobek Porfirego Zieniewicza – aptekarza i burmistrza brzosteckiego, który zmarł w 1897 roku. Zbiórkę przeprowadzą wolontariusze ze specjalnymi identyfikatorami 1 listopada w godzinach od 7:00 do 17:00.

Pilzno
Już po raz trzeci, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej będą kwestować przed bramami pilźnieńskiej nekropolii. Pieniądze zebrane podczas zbiórki zostaną przeznaczone na odnowę niszczejących nagrobków, znajdujących się na pilźnieńskim cmentarzu. Przed rokiem zebrano ponad 4,5 tys. złotych. Wspomniana kwota w znacznej mierze (pozostałą część stanowiły środki przekazane z budżetu gminnego) pokryła koszty odnowy nagrobków Tytusa Bujnowskiego, Ofiar Rabacji, Stanisława Bogusza. Groby opatrzono stosownymi tabliczkami informacyjnymi.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.