Nagroda „Świadek Historii” dla Macieja Małozięcia

Maciej Małozięć odbiera nagrodę "Świadek Historii"  Fot. TVP Rzeszów
Maciej Małozięć odbiera nagrodę „Świadek Historii”- Fot. TVP Rzeszów

Dzisiaj  Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie sześciu mieszkańców Podkarpacia odebrało  z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej nagrody honorowe Świadek Historii. W gronie nagrodzonych znalazł się Maciej Małozięć, wiceprezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i sekretarz Światowego Związku Żołnierzy AK Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy.

Maciej Małozięć otrzymał nagrodę za działalność na rzecz środowiska weteranów Armii Krajowej w Dębicy, w Okręgu Tarnów oraz w województwie podkarpackim i małopolskim. Wielokrotnie organizował i koordynował organizację uroczystości patriotyczno-religijnych na terenie powiatu dębickiego i województwa małopolskiego. Od 2011 roku organizuje m.in. cykl przedsięwzięć z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od wielu lat współtworzy także uroczystości z okazji bitwy Armii Krajowej na polanie Kałużówka oraz inne przedsięwzięcia patriotyczne w powiecie dębickim.

fot. TVP Rzeszów
fot. TVP Rzeszów

Organizuje wykłady historyczne, koncerty patriotyczne, konkursy wiedzy, sympozja, pokazy filmów, konferencje na temat polskiej historii. Jest pomysłodawcą i twórcą Szlaku Partyzanckiego II Zgrupowania AK Obwodu Dębica, który upamiętnia miejsca walk żołnierzy Armii Krajowej w Obwodzie Dębica. Corocznie na szlaku organizowane są piesze rajdy historycznej dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

Popularyzuje wiedzę o historii Polski. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych z zakresu historii najnowszej i pedagogiki, 3 monografii książkowych, redaktorem 2 prac zbiorowych, autorem haseł encyklopedycznych oraz kilkudziesięciu artykułów prasowych. Był inicjatorem powstania pomników: straconych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (na rynku w Dębicy) oraz kilku tablic upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej.

1445724744_8Zainicjował także odnowienie obelisków żołnierzy AK w Grabinach i Braciejowej. Wielokrotnie projektował tablice i pomniki historyczne zlokalizowane m.in. w powiecie dębickim i tarnowskim oraz poza granicami Polski, m.in. w Obertynie na Ukrainie. Jest autorem scenariuszy filmów dokumentalnych nt. lokalnej historii. Pomagał także przy powstaniu filmów dokumentalnych dot. historii Polski. Wspierał m.in. powstanie filmu „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja” nagrodzonego „Złotym Opornikiem” na Festiwalu NNW w Gdyni w 2015 roku. Od 2014 roku jest dyrektorem Katolickiego Centrum Edukacji KANA w Dębicy. Centrum organizuje zajęcia edukacyjne (językowe i przedmiotowe) dla uczniów wszystkich typów szkół przygotowujące do testów i egzaminów maturalnych.

 

W ubiegłym roku był nominowany do nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”, która została ustanowiona przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2011 r. Jest to nagroda dla „Powstańców” czasu pokoju – ludzi, którzy nie muszą walczyć z bronią w ręku w obronie podstawowych wartości, lecz mogą je urzeczywistniać w wolnej Polsce. Honorowe odznaczenie jest przyznawane co roku w dwóch kategoriach:  „postawa życiowa stanowiąca wzór do naśladowania dla młodych pokoleń” oraz „wyjątkowy czyn”.

Biogram Macieja Małozięcia za www.ak1944.pl

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.