Wybory do Parafialnych Rad Duszpasterskich

DSC_0697W najbliższą niedzielę, tj. 15 października, w parafiach diecezji tarnowskiej odbędą się wybory do Parafialnych Rad Duszpasterskich. Jest to organ doradczy dla księży proboszczów odpowiedzialnych za całokształt życia parafii.
„Rola nowych Rad będzie bardzo ważna podczas Synodu” – mówi ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. „W myśl projektu regulaminu V Synodu Diecezji Tarnowskiej, członkowie Rady Duszpasterskiej będą z urzędu należeli do Parafialnych Zespołów Synodalnych. Osoby te będą miały realny wpływ na kształt Synodu”– dodaje.
W najbliższą niedzielę w parafiach diecezji zostaną ustawione urny i będą rozdawane karty do głosowania. Parafianie będą głosować na kandydatów zgłoszonych wcześniej do wyborów. Swój głos można zazwyczaj oddawać na dwóch spośród kandydatów.
Członkami Rady mogą zostać praktykujący katolicy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania i w swoim środowisku są znani z przykładnego życia chrześcijańskiego. Celem Rady Duszpasterskiej jest wspieranie kapłanów w organizacji życia duszpasterskiego danej wspólnoty parafialnej. Realizując ten cel, Rada opracowuje roczne plany duszpasterskie, animuje działalność grup duszpasterstwa specjalistycznego, koordynuje prowadzone formy duszpasterstwa, inspiruje działalność charytatywną, troszczy się o podejmowanie inicjatyw duszpasterskich, uwzględniających w tym również zachodzące przemiany społeczno-kulturowe.
W skład Rady Duszpasterskiej wchodzą trzy grupy członków: wybrani, urzędowi oraz mianowani przez proboszcza. Niektórzy przedstawiciele nowych Rad Parafialnych będą także członkami Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, która stanowi organ doradczy dla biskupa diecezjalnego.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.