Młodzi, zdolni – dębiczanie wśród stypendystów Marszałka Województwa Podkarpackiego

Od lewej: Kinga Krystek (fot. Radosław Kogut - FotoArt), Tomasz Starostka, Iza Mazur
Od lewej: Kinga Krystek (fot. Radosław Kogut – FotoArt), Tomasz Starostka, Iza Mazur

Tomasz Starostka, Kinga Krystek, Izabela Mazur, Jakub Mroczka, Anna Cyran, Artur Czernia i Paweł Malisz to siódemka uczniów dębickich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy znaleźli się w gronie tegorocznych stypendystów i wyróżnionych nagrodą pieniężną przez Marszałka Województwa Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Uroczysta gala wręczenia stypendiów i nagród dla uzdolnionej młodzieży w ramach programu „Nie zagubić talentu” odbyła się w Rzeszowie 23 listopada już po raz dziesiąty.

Stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymał Tomasz Starostka, absolwent Miejskiego Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy, obecnie uczeń II LO w Dębicy, laureat Konkursu Matematycznego, finalista Konkursu Chemicznego, dwukrotny laureat Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z matematyki w roku szkolnym 2015/2016, zdobywca bardzo dobrego wyniku w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur Matematyczny” w roku szkolnym 2016/2017 i laureat wielu innych konkursów.

Stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymały: Kinga Krystek i Izabela Mazur.

Kinga Krystek jest uczennicą Miejskiego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dębicy, aktualna Międzynarodowa Vice-mistrzyni Polski PTT w kategorii Junior II w stylu standard, zwyciężczyni oraz finalistka wielu Ogólnopolskich Turniejów Tańca Towarzyskiego. Zaczynała w w Klubie Tańca „Złota Para” w Dębicy, później tańczyła w klubie Tańca Sportowego GASIEK w Rzeszowie i Klubie „DŻET Rzeszów-Boguchwała”.

Izabela Mazur, absolwentka Miejskiego Gimnazjum Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Dębicy, zdobywczyni najwyższych miejsc na ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach i konkursach tańca nowoczesnego. Dzisiaj (25 listopada) wystąpi w finale Mistrzostw Świata. Do rywalizacji najlepszych solistek na Mistrzostwach Świata w kategorii dorosłych zakwalifikowały się najlepsze 53 solistki. W tym gronie znalazła się Iza Mazur, która na tych mistrzostwach debiutuje w kategorii dorosłych. Iza zakwalifikowała się razem z 6 innymi solistkami do ścisłego finału i dzisiaj zawalczy o tytuł Mistrza Świata. Gala Finałowa rozpocznie się dzisiaj o 20.00

Nagrody pieniężne za wybitne osiągnięcia naukowe otrzymali : Jakub Mroczka z Zespołu Szkół w Pustyni, Anna Cyran z Miejskiego Gimnazjum Nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Dębicy, Artur Czernia z Zespół Szkół Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy oraz Paweł Malisz również z Zespołu Szkół Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy – członek zwycięskiego zespołu TechnoZONE w konkursie European Astro Pi 2016/2017, polegającym na zaprojektowaniu badania naukowego z użyciem komputera Astro Pi oraz napisaniu oprogramowania, które wykona eksperyment na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Finalista Międzynarodowego Konkursu Cisco 2017 IT Essentials Competition, Laureat (3 miejsce) konkursu Informatyka Specjalnością Młodych Polaków.

—————————————————————————————————————————
Program wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży z Podkarpacia – „Nie zagubić talentu” realizowany jest przez Zarząd Województwa Podkarpackiego już od dziesięciu lat. W całości finansowany jest z budżetu Województwa Podkarpackiego, a jego adresatem jest uzdolniona młodzież, ucząca się w szkołach gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych na terenie województwa.
Nasz program ma zachęcać uczniów do rozwoju, aby później, już w dorosłym życiu przenosili swoje talenty do sfery gospodarki. Inwestycja w edukację to zawsze inwestycja w przyszłość. Lata ciężkiej pracy, zaangażowania uczniów, ich rodziców i nauczycieli z pewnością przełożą się na efekty ważne dla nas wszystkich – mówił podczas gali, gratulując jednocześnie stypendystom – marszałek Władysław Ortyl.
W ramach programu przyznawane są:
– stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne,
– stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe,
– nagrody pieniężne.

Wnioski ocenia specjalnie do tego powołana komisja, w skład której wchodzą reprezentanci różnych środowisk związanych z edukacją

W tym roku stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymało 29 uczniów z Podkarpacia. Z kolei stypendia za wybitne osiągniecia naukowe zarząd województwa przyznał – po zasięgnięciu opinii komisji – 32 osobom.

Stypendia przyznawane są w wysokości 300 zł miesięcznie na okres od września do czerwca następnego roku.

Celem programu jest docenienie osiągnięć uczniów, dowartościowanie ich pracy oraz wzmocnienie wiary we własne możliwości – mówiła podczas uroczystości Barbara Pelczar-Białek, dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu UMWP.
W ramach programu „Nie zagubić talentu” przyznawane są również nagrody pieniężne. W roku 2017 wpłynęło 155 wniosków, z tego 81 wniosków nie spełniło wymogów formalnych a 12 wniosków dotyczyło zespołów artystycznych działających przy jednostkach oświatowych. Ostatecznie zarząd województwa przyznał 82 indywidualne nagrody pieniężne oraz 7 nagród dla zespołów.

Uczniowie otrzymali nagrodę pieniężną za liczne osiągnięcia wojewódzkie, krajowe oraz międzynarodowe, m.in. w konkursach, turniejach oraz olimpiadach przedmiotowych, tematycznych lub interdyscyplinarnych. Wysokość nagrody kształtuje się w zależności od osiągnięć i wynosi od 800 do 2 000 zł (800 zł – otrzymał uczeń, który został laureatem wojewódzkiego konkursu, 1 100 zł za uzyskanie tytułu laureata olimpiady ogólnopolskiej, 2 000 zł za osiągnięcia międzynarodowe. Natomiast kwota od 1 800 zł do 2 700 zł trafiła do zespołów artystycznych, uzyskanie osiągnięć ogólnopolskich bądź międzynarodowych).

Stypendia i nagrody pieniężne „Nie zagubić talentu” to nie jedyna pomoc przyznawana przez Zarząd Województwa Podkarpackiego. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w trosce o rozwój młodych talentów, realizuje kilka programów stypendialnych dla uczniów, studentów i sportowców. Na ten cel rokrocznie przeznacza niebagatelną kwotę ok. 4,5 mln zł, a wsparcie to trafia do ok. 1300 młodych mieszkańców Podkarpacia – uczniów, słuchaczy, studentów i młodych sportowców.
Wsparcie jest realizowane np. poprzez program stypendialny współfinansowany ze środków UE w ramach RPO WP, skierowany do szczególnie uzdolnionych gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, pochodzących z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Wsparcie jest również realizowane poprzez program stypendialny dla słuchaczy Medyczno – Społecznych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego prowadzonych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.