Ponad 11 tysięcy złotych z kwesty na Starym Cmentarzu w Dębicy

Od godziny 13.00 na Starym Cmentarzu kwestowali m.in. burmistrz Mariusz Szewczyk i dyrektor szpitala Przemysław Wojtys.
Od godziny 13.00 na Starym Cmentarzu kwestowali m.in. burmistrz Mariusz Szewczyk i dyrektor szpitala Przemysław Wojtys

11 tysięcy i 166 złotych zebrano w Dniu Wszystkich Świętych podczas kwesty na Starym Cmentarzu w Dębicy. W tym roku na najstarszej dębickiej nekropolii  1 listopada kwestowały 32 osoby. Jak mówi Wirginia Lis, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem i współorganizatorka kwesty nikt z poproszonych o kwestowanie nie odmówił jej, a odwiedzający cmentarz chętnie wrzucali datki do puszek.

 „Do naszych puszek trafiały bardzo różne kwoty od 1 złotówki do 100 złotych. Tych ostatnich było aż siedem. Dębiczanie jak zawsze nie zawiedli” – mówi Wirginia Lis podkreślając hojność dębiczan.

Kaplica grobowa Raczyńskich
Kaplica grobowa Raczyńskich

W tym roku na rzecz odnowienia kolejnych nagrobków na Starym Cmentarzu kwestowali: Mariusz Trojan i Grażyna Pondo, Leszek i Danuta Klabacha, Joanna i Jacek Dymitrowscy, Maria i Aleksander Smętowie, Anna Dominiak i Zbigniew Drzymała, Bożena Zielińska i Wiesław Przybysz, Marta Czekaj i Jan Borek, Paweł Adamek i Ryszard Pękala, Anna Gajewska i Wirginia Lis, Małgorzata Kędzior i Marzena Socha, Mariusz Szewczyk i Przemysław Wojtys, Renata Zięba i Szczepan Mroczek, Maria Kostyra i Zofia Wiktor, Jacek Gil i Kazimierz Mazur, Dorota i Adam Dymińscy, Włodzimierz Tomasik i Maria Kostyra.

Odnowione anioły w kaplicy grobowej Nagawieckich
Odnowione anioły w kaplicy grobowej Nagawieckich

W tym roku celem kwesty jest odnowienie grobu hrabiego Dominika Reya, który zginął podczas rabacji. Renowacji wymaga także wiele innych, liczących ponad wiek nagrobków i Rzeźb. Przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem będą starali się także o środki zewnętrzne m.in. z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego i funduszy unijnych na remont najstarszej kapicy na Starym Cmentarzu – kaplicy grobowej Raczyńskich wzniesionej w 1880 roku.

„Sami nie udźwigniemy ciężaru sfinansowania remontu tego obiektu, bo to koszty setek, jeśli nie milionów złotych. Renowacja niewielkiego

Wirginia Lis, prezes Towarzystwa Opieki na Starym Cmentarzem w Dębicy
Wirginia Lis, prezes Towarzystwa Opieki na Starym Cmentarzem w Dębicy

nagrobka dziecka, która przeprowadziliśmy trzy lata temu kosztowała 25 tysięcy złotych. Odnowienie i zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi aniołów z kaplicy Raczyńskich, które w tym roku, właśnie na Wszystkich Świętych wróciły na Stary Cmentarz tymczasowo do kaplicy Nagawieckich kosztowało 30 tysięcy złotych” – mówi Wirginia Lis.

Jak mówią przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Starym cmentarzem Stary Cmentarz to nie tylko zabytkowe nagrobki, kaplice i rzeźby, ale także zabytkowy drzewostan oraz alejki, które również wymagają renowacji. Każdego roku, dzięki hojności dębiczan udaje się małymi krokami odnowić jakiś element najstarszej dębickiej nekropolii.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.