Rajd „Deser” w jesiennej scenerii

rajd_01-40-e1508182199771W pięknej jesiennej scenerii odbył się Rajd „Deser” Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu dębickiego. W rywalizacji na trasie ścieżki historyczno-dydaktycznej wzięło udział blisko 90 uczniów podzielonych na 6 patroli. 
Każdy patrol szkolny został podzielony na sekcje konspiracyjne: sanitarną, dywersyjną, wywiadowczą, kwatermistrzowską, łącznościową oraz propagandową. Sekcje wykonywały rozmaite zadania związane z fabułą rajdu. Punktem koncentracji i rozpoczęcia zmagań była leśniczówka Berdech w Braciejowej, miejsce koncentracji oddziałów II Zgrupowania AK Obwodu Dębica do akcji „Burza”. Patrole, które wcieliły się w oddział I Zgrupowania (sędziszowskiego), po przybyciu na Berdech nie spotkały już dowódcy zgrupowania, który przeniósł swoje miejsce stacjonowania w inne miejsce. Zadaniem uczestników rajdu było odnalezienie dowódcy i przekazanie mu zaszyfrowanej wiadomości o sytuacji frontowej. Patrole w dotarciu do celu posługiwały się mapą oraz informacjami uzyskanymi w czasie marszu.
Za przygotowanie punktów odpowiedzialna była kadra instruktorów: Aleksandra Lis, Stanisław Nylec, Wojciech Szerszeń, Artur Lis, Janusz Szalwa, Jakub Szybist oraz członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
W rywalizacji najlepszy okazał się patrol z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, wyprzedzając Zespół Szkół Ekonomicznych (2 miejsce) i Zespół Szkół Nr 4 (3 miejsce). W rajdzie wzięły także udział patrole z Zespołu Szkół Nr 1 w Dębicy oraz I Liceum Ogólnokształcącego.
Jak podkreśla Maciej Małozięć, dyrektor KCE Kana – W rajdzie najważniejsze nie były zdobyte punkty czy uzyskane miejsce, a przede wszystkim nietypowe, empiryczne przeżycie historii. Naszym celem jest „wychowanie przez historię”, które dokonuje się poprzez wskazanie młodym ludziom osobowych wzorców godnych naśladowania. Z kolej narzędziem do kształtowania osobowości w aspekcie turystycznym jest kontakt z przyrodą, która jest źródłem spokoju, porządku i harmonii. Dzięki temu uczestnicy rajdów mogą odkrywać nowe wartości moralne. Dodatkowym atutem tego rodzaju interakcji jest kształtowanie wrażliwości na środowisko przyrodnicze oraz piękno krajobrazu. 
Organizatorami rajdu byli: Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy oraz Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” w Dębicy. Współorganizatorzy tegorocznej rywalizacji to: Powiat Dębicki, Związek Strzelecki „Strzelec”, Klub Modelarski „Ognisko” oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach otwartego konkursu ofert realizowanego przed dębicką Kanę i Stowarzyszenie „Dobroć” pod nazwą: „Drogi ku wolności”.
Źródło: Kana Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.