O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka mówi się nie od dziś. W końcu to niezwykle wierne, mądre i posłuszne stworzenie. Jak się okazuje, nieoceniona jest także rola czworonogów w kształtowaniu różnych sfer rozwojowych dzieci oraz w rehabilitacji ludzi chorych, niepełnosprawnych ruchowo lub umysłowo.
Formą wspomagającą rehabilitację, psychoterapię i edukację jest dogoterapia. Jak wszystkie nazwy wskazują, bez względu na ich etymologię, filarem tego rodzaju terapii kontaktowej jest pies. Sprawdzony, wyselekcjonowany i odpowiednio wyszkolony czworonóg razem ze swoim przewodnikiem tworzą zespół terapeutyczny. Dogoterapia to emocjonalny kontakt, specyficzna więź pomiędzy podopiecznym a psim terapeutą. Więź, która daje dziecku poczucie bezwarunkowej akceptacji i sympatii.
Przedszkole Miejskie nr 1 w Dębicy wprowadziło do swojej oferty edukacyjnej cykl zajęć z dogoterpii, składający się z 3 spotkań. I edycja odbyła się 30 października 2017r., w której udział wzięły 2 najstarsze grupy przedszkolne. Zajęcia trwały 30 minut i były prowadzone przez treserkę psów Kamilę Kłosowicz, która razem z certyfikowanym psim terapeutą – Rają uczyła dzieci „Jak rozmawiać trzeba z psem?” Podczas zajęć dzieci poznały zasady bezpiecznego postępowania z psami, nauczyły się podstawowych czynności pielęgnacyjnych oraz kształtowały umiejętność okazywania emocji w relacji z psem. Zajęcia sprzyjały wyzwalaniu spontanicznej aktywności u dzieci, rozwijaniu mowy i sprawności ruchowej .
Dogoterapia cieszyła się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, a także wśród rodziców i nauczycieli. Psi terapeuta spisał się na medal! Pod koniec zajęć obie grupy zrobiły sobie z Rają pamiątkowe zdjęcia.
Kolejne spotkania z dogoterpii, w których będą brały udział pozostałe grupy przedszkolne zaplanowane są na styczeń oraz marzec 2018 r. Tym razem Miejskie Przedszkole nr 1 w Dębicy odwiedzi inny zespół terapeutyczny – Ewa Wójcik z psim terapeutą Szinuką.
Katarzyna Hałata/Przedszkole Miejskie nr 1 w Dębicy