Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Wanda Grygiel z Jodłowej wyróżniona odznaczeniem diecezjalnym Dei Regno Servire

medaleWanda Maria Grygiel  z Jodłowej wyróżniona została dzisiaj, 26 listopada  w bazylice katedralnej w Tarnowie przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża odznaczeniem diecezjalnym Dei Regno Servire – Służyć Królestwu Bożemu. Wanda Grygiel, należąca do parafialnej Rady Duszpasterskiej przy parafii św. Stanisława BM w Jodłowej i od wielu lat troszcząca się o kaplicę dojazdową w Dębowej znalazła się w gronie 76 osób z całej diecezji tarnowskiej wyróżnionych tym odznaczeniem. Wśród odznaczonych są kościelni, organiści, członkowie Rad Duszpasterskich, chórów i zespołów kościelnych, a także działacze Akcji Katolickiej, Caritas i Poradni Rodzinnych. Odznaczeni pochodzą z całej diecezji. Niektórzy z nich od 30 a nawet 50 lat angażują się bardzo czynnie w życie swoich parafii.

Diecezjalne odznaczenia Dei Regno Servire zostały wręczone tradycyjnie w w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to patronalne święto Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Liturgicznej Służby Ołtarza. Biskup Andrzej Jeż podkreślił w kazaniu, że troska o Kościół i królestwo Boże w nas narzuca wręcz potrzebę myślenia szerokiego, globalnego, katolickiego, otwartego. „Owocem takiego myślenia jest nasza troska i modlitwa za Kościoły prześladowane, za naszych braci i siostry w wierze, którzy cierpią dla imienia Chrystusa, a także za wszystkich ludzi dotkniętych tragedią wojen, konfliktów oraz katastrof i klęsk naturalnych. Jesteśmy odpowiedzialni za młodzież za tych którzy, poszukują Boga, za tych którzy prowadzą do podziałów”. „Troska o Kościół i Królestwo Boga w nas przybiera obecnie w naszej diecezji konkretny kształt również przez dzieło V Synodu. Trwają prace przygotowujące to największe dla danego Kościoła lokalnego wydarzenie, jakim jest synod. Pragniemy wsłuchując się w głos Ducha Świętego, szukać drogi, jaką powinniśmy kroczyć za Chrystusem-Pasterzem, który – jak słyszeliśmy w I czytaniu – skutecznie szuka swoich owiec, podejmując adekwatne do sytuacji działania” – mówił biskup Jeż.

Lista nagrodzonych odznaczeniem  DEI REGNO SERVIRE w dniu 26 listopada 2017:

Kazimierz Babicz – parafia Wniebowzięcia NMP w Jasieniu (prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Janina Babraj – parafia św. Prokopa Opata w Jadownikach (należy do parafialnego oddziału Caritas, jest opiekunką Apostolstwa Modlitwy).

Stanisław Bańbor – parafia św. Alberta Chmielowskiego w Zgłobicach (wiceprzewodniczący parafialnej Rady Duszpasterskiej, prezes Stowarzyszenia „Dajmy Dzieciom Miłość”, bardzo zaangażowany w działalność charytatywną).

Alfreda Biel – parafia św. Antoniego Padewskiego w Gołkowicach (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, jest także prezesem parafialnego Koła Przyjaciół Radia Maryja, bardzo zaangażowana w życie parafialne).

Eugeniusz Biel – parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku – Słotwinie (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, należy do grupy Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Kazimierz Burzawa – parafia Narodzenia NMP w Borzęcinie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne, wspomaga parafię w wielu pracach gospodarczych i remontowych).

Janusz Cetnar – parafia Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie (opiekun Domu Parafialnego im. Ojca Świętego Jana Pawła II, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Julian Cielec – parafia NMP Królowej Polski w Ostrowie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Andrzej Dubiel – parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku – Słotwinie (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, sprawuje obowiązki kościelnego, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i grupy Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Kazimierz Dubiel – parafia Nawiedzenia NMP w Domosławicach (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Waldemar Dudczyk – parafia św. Kazimierza w Nowym Sączu (od kilkunastu lat zaangażowany w działalność Ruchu Światło – Życie, od 33. lat należy do zespołu wokalno – instrumentalnego „AVE” przy parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu).

Antoni Durlak – parafia Wszystkich Świętych w Bobowej (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, zelator Róży Różańcowej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, parafialnego oddziału Caritas i Chóru Parafialnego).

Mieczysław Dziadowicz i Anna Maria Szczepanik – Dziadowicz – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu (bardzo zaangażowani w działalność Poradni Specjalistycznej ARKA Oddział Terenowy w Nowym Sączu).

Tadeusz Dzierwa – parafia Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, należy do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Stanisław Filipak – parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Szerzynach (przez ponad 50 lat sprawował funkcję kościelnego w parafii Szerzyny, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Stanisław i Maria Galas – parafia NMP Królowej Polski w Tarnowie – Mościcach (p. Stanisław od kilkudziesięciu lat należy do Chóru Parafialnego „Florentyna”; p. Maria jest bardzo zaangażowana w działalność parafialnego oddziału Caritas).

Maria Gierek – parafia NMP Królowej Polski w Tarnowie – Mościcach (należy do Ruchu Światło – Życie, animowała w parafii grupę modlitewną „Wieczernik” i Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, przez wiele lat zaangażowana w duszpasterstwo więźniów w Zakładzie Karnym w Tarnowie – Mościcach).

Stefania Golińska – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (od ponad 20. lat bardzo zaangażowana w działalność Poradni Rodzinnej).

Wanda Maria Grygiel – parafia św. Stanisława BM w Jodłowej (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, od wielu lat troszczy się o kaplicę dojazdową w Dębowej).

Władysław Horowski – parafia Nawiedzenia NMP w Nawojowej (od 25. lat troszczy się o kaplicę we Frycowej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i parafialnego oddziału Caritas, współorganizator akcji Kolędników Misyjnych, od 30. lat uczestniczy w Tarnowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę).

Stanisława Janusz – parafia Narodzenia NMP w Krużlowej (prowadzi kronikę parafialną, bardzo zaangażowana w życie parafialne).

Krystyna Jarska – parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i parafialnego oddziału Caritas, jest zelatorką Róży Różańcowej i liderką grupy Wspólnoty Krwi Chrystusa, bardzo zaangażowana w życie parafialne).

Stanisław Jędrzejczyk – parafia św. Alberta Chmielowskiego w Zgłobicach (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne, Król Bractwa Kurkowego w Tarnowie).

Józef i Matylda Jodłowscy – parafia św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku (bardzo zaangażowani w działalność parafialnego oddziału Akcji Katolickiej).

Barbara Kołodziej – parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku – Słotwinie (wiceprzewodnicząca parafialnego oddziału Caritas, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i Chóru Parafialnego, bardzo zaangażowana w życie parafialne).

Stanisław Król – parafia św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku (bardzo zaangażowany w działalność parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, wiceprezes tegoż oddziału).

Stanisława Król – parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, jest liderką grupy Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, zelatorką Róży Różańcowej i inicjatorką Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” w parafii św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, bardzo zaangażowana w życie parafialne).

Józefa Kubala – parafia Matki Bożej Anielskiej w Bielczy (bardzo zaangażowana w działalność parafialnego oddziału Caritas).

Antoni Kuropatwa – parafia Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Apostoła w Ciężkowicach (przez wiele lat należał do parafialnej Rady Duszpasterskiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich).

Andrzej Kuta – parafia Miłosierdzia Bożego w Woli Rzędzińskiej (zastępca przewodniczącego parafialnej Rady Duszpasterskiej, należy także do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej).

Bożena Kwitowska – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, była prezes Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej).

Janina Lachcik – parafia Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej (inicjatorka i animatorka Kół Koronkowych przy Bazylice Mniejszej w Limanowej, należy do Róży Różańcowej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Grupy Biblijnej i Grupy Brewiarzowej).

Maria Lebdowicz – parafia Narodzenia NMP w Piwnicznej – Zdroju (należy do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, Grupy Biblijnej i Bractwa Żywego Różańca, autorka kilku publikacji o parafii w Piwnicznej – Zdroju).

Janina Łuszczewska – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (od ponad 20. lat bardzo zaangażowana w działalność Poradni Rodzinnej).

Władysław Majcher – parafia NMP Królowej Polski w Ostrowie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Jolanta Marcisz – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (od blisko 20. lat prowadzi Poradnię Rodzinną, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej).

Maria Masternak – parafia św. Antoniego Padewskiego w Gołkowicach (należy do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, bardzo zaangażowana w życie parafialne).

Agnieszka Maślanka – parafia Miłosierdzia Bożego w Woli Rzędzińskiej (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i parafialnego oddziału Caritas).

Jacek i Dorota Mazur – parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Kiełkowie (p. Jacek należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne; p. Dorota należy do parafialnego oddziału Caritas, jest zelatorką Róży Różańcowej, bardzo zaangażowana w życie parafialne).

Marian Michalik – parafia Narodzenia NMP w Piwnicznej – Zdroju (od 25. lat nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, zaangażowany w pomoc ludziom chorym i cierpiącym).

Jolanta Michałek – parafia Wniebowzięcia NMP w Jasieniu (bardzo zaangażowana w życie parafialne, należy do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i parafialnej Rady Duszpasterskiej).

Agata Mitro – rektorat Macierzyństwa NMP w Leluchowie (należy do Rady Duszpasterskiej i oddziału Caritas w rektoracie Leluchów, jest przewodnikiem w kościele – dawnej cerkwi w Leluchowie, założycielką i zelatorką Róż Różańcowych).

Anna Moszycka – parafia św. Kazimierza w Nowym Sączu (od 31. lat należy do zespołu wokalno – instrumentalnego „AVE” przy parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu, współpracowała m.in. z zespołem „Promyczki Dobra”, organizator Integracyjnego Festiwalu Piosenki).

Elżbieta Mróz – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (przez ponad 30. lat była bardzo zaangażowana w działalność Poradni Rodzinnej i duszpasterstwo małżeństw).

Urszula Niedzielska – parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Skrzyszowie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i parafialnego oddziału Caritas, bardzo zaangażowana w życie parafialne).

Teresa Nizińska – parafia Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej (przez 30 lat prowadziła Poradnię Rodzinną w Limanowej, należy do Wspólnoty Domowego Kościoła Ruchu Światło – Życie).

Maria Olchawska – parafia Narodzenia NMP w Krużlowej (należy do parafialnego oddziału Caritas, parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i parafialnej Rady Duszpasterskiej, prowadzi Klub Seniora, bardzo zaangażowana w życie parafialne).

Teresa Pach – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (od 26. lat prowadzi Chór Parafialny „Immaculata”).

Bronisława Papież – parafia św. Alberta Chmielowskiego w Zgłobicach (od 40. lat jest kucharką i gospodynią na plebanii, najpierw w parafii Słopnice, a obecnie w parafii Zgłobice).

Franciszek Pikul – parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i Róży Różańcowej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Krystyna Podwika – rektorat Macierzyństwa NMP w Leluchowie (należy do oddziału Caritas w rektoracie Leluchów, jest przewodnikiem w kościele – dawnej cerkwi w Dubnem).

Kazimierz Sady – parafia św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu (należy do parafialnej Rady Ekonomicznej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Andrzej Sasak – parafia Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie – (zastępca przewodniczącego parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Piotr i Jadwiga Sekuła – parafia św. Michała Archanioła w Żeleźnikowej (od 27. lat otaczają troską i wychowują niepełnosprawne dziecko, zaangażowani w życie parafialne).

Irena Sikora – parafia św. Antoniego Opata w Męcinie (prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej).

Jan i Lucyna Skórka – parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Porębie Radlnej (bardzo zaangażowani w działalność parafialnego oddziału Akcji Katolickiej; p. Jan jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej i należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej).

Henryk Solak – parafia Miłosierdzia Bożego w Woli Rzędzińskiej (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej i parafialnego oddziału Akcji Katolickiej).

Kazimierz Sowiźrał – parafia św. Prokopa Opata w Jadownikach (od 47. lat jest organistą w parafii w Jadownikach).

Władysław Stachoń – parafia św. Marcina Biskupa w Czarnym Potoku (bardzo zaangażowany w działalność parafialnego oddziału Akcji Katolickiej).

Maria Szczepankiewicz – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (wiceprezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, inicjatorka Klubu Seniora).

Zdzisław Sznajder – parafia Narodzenia NMP w Borzęcinie (bardzo zaangażowany w życie parafialne, wspomaga parafię w wielu pracach gospodarczych i remontowych).

Roman Śmietana – parafia św. Małgorzaty w Dębnie (od wielu lat bardzo zaangażowany w życie parafialne, aktywnie działał na rzecz budowy i funkcjonowania kaplicy w Jastwi).

Katarzyna Śmigowska – parafia św. Michała Archanioła w Wierchomli Wielkiej (należy do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Najdroższej Krwi Pana Jezusa, bardzo zaangażowana w życie parafialne).

Edward Średniawa – parafia Nawiedzenia NMP w Domosławicach (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Kazimierz Świerczek – parafia Nawiedzenia NMP w Domosławicach (inicjator sprawowania nabożeństw przy kaplicy w Lisionkach, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Henryk Toporkiewicz – parafia Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Apostoła w Ciężkowicach (od 40. lat jest organistą w parafii Ciężkowice, prowadzi także Chór Parafialny).

Andrzej Trybulski – parafia św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie (nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, autor licznych projektów graficznych i architektonicznych dla Kościoła w Polsce, dla diecezji tarnowskiej oraz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie).

Maria Wanatowicz – Kłusek – parafia Narodzenia NMP w Krużlowej (autorka wielu artykułów o Madonnie Krużlowskiej, prowadzi kronikę parafialną, bardzo zaangażowana w życie parafialne).

Anna Wąż – parafia Trójcy Przenajświętszej w Dulczy Wielkiej (należy do parafialnego oddziału Caritas, bardzo zaangażowana w życie parafialne).

Stanisław i Małgorzata Wiatr – parafia Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Apostoła w Ciężkowicach (p. Stanisław jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej, był prezesem parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej; p. Małgorzata od wielu lat jest doradczynią w Poradni Rodzinnej).

Krystyna Wolak – parafia Ducha Świętego w Nowym Sączu (bardzo zaangażowana w działalność Poradni Specjalistycznej ARKA Oddział Terenowy w Nowym Sączu, wiceprezes Oddziału Terenowego Stowarzyszenia ARKA w Nowym Sączu, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej).

Marianna Zapart – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (wiceprzewodnicząca parafialnego oddziału Caritas, inicjatorka wielu akcji charytatywnych).

Halina Ziemianek – parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (od ponad 20. lat bardzo zaangażowana w działalność Poradni Rodzinnej, należy także do Chóru Parafialnego).

Jan Zygmunt – parafia św. Kazimierza w Nowym Sączu (współzałożyciel i kierownik artystyczny – dyrygent zespołu wokalno – instrumentalnego „AVE” przy parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu, kapelmistrz orkiestr dętych).

Krzysztof Zygmunt – parafia św. Kazimierza w Nowym Sączu (od 32. lat należy do zespołu wokalno – instrumentalnego „AVE” przy parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu, oblat św. Benedykta w Tyńcu).

oraz:

DEI REGNO SERVIRE – Wręczenie odznaczenia w parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu w dniu 17 grudnia 2017:

Wojciech Czepiel – parafia Trójcy Przenajświętszej w Mielcu (przez 25 lat kierował budową kościoła parafialnego, plebanii oraz budynku gospodarczego w parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Mielcu, bardzo zaangażowany w życie parafialne).

Na podstawie informacji z Diecezjalnego Serwisu Informacyjnego

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.