Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dębica, Dębica na ustach wszystkich krajów – zapomniany hymn miasta

Dębica - 70W czasach słusznie minionych – obejmujących również lata 70 i t 80-te ubiegłego wieku- dębickie szkoły pękały w szwach z nadmiaru uczniów. Poziom nauki był bardzo wysoki, a kadra nauczycielska w wielu przypadkach dbała również o wychowanie regionalne swoich podopiecznych. W Szkole Podstawowej nr 2  na wychowaniu obywatelskim obowiązkowo trzeba było wyrecytować rys historyczny miasta, a na apelach śpiewano „Hymn Dębicy”. Czy ktoś dziś go pamięta ?
Rys historyczny w „dwójce” zamieszczony był na drugim piętrze na korytarzu. Na tle czarno-białej panoramy miasta kaligraficznym pismem spisane w skrócie były dzieje miasta i zaczynały się one od takiego zdania: „Pierwszy ślad lokalizacji miasta pochodzi z 1356 roku i był to przywilej  targu”. Dalej była cała litania najważniejszych dat z historii miasta, które uczniowie klas ósmych musieli wyryć na pamięć  i na drżących nogach na środku klasy wyrecytować na wychowaniu obywatelskim. Stres był nielichy bo lekcje prowadził sam dyrektor szkoły, który budził wśród uczniów spory respekt. Nie było litości i każdy uczeń, nawet największy obibok, historię miasta musiał znać na pamięć.
Poniedziałek w „dwójce” był dniem mundurowym i trzeba było przychodzić w mundurkach harcerskich i przychodzili wszyscy bez wyjątku, bo przynależność do harcerstwa była obowiązkowa. Ślubowanie harcerskie zawierało słowa o wierności socjalistycznej ojczyźnie i o przyjaźni ze Związkiem Radzieckim, który naszym żołnierzom na wschodzie dał do ręki broń i razem z bratnią Armią Czerwoną wyzwolił nas spod okupacji niemieckiej.
Na akademiach z różnych okazji, o  których dziś wiele osób chętnie by zapomniało, jak rocznica Rewolucji Październikowej czy Dzień Zwycięstwa świętowany – o zgrozo- 9 Maja !, śpiewano różne pieśni okolicznościowe i od czasu do czasu utwór, który nazywano Hymnem Dębicy.  Refren tego dzieła brzmiał mniej więcej tak :
Dębica, Dębica na ustach wszystkich krajów,
Dębica Dębica o Tobie na świecie  śpiewają!
Gdy ci jest za gorąco, zaraz się robi ruch
Wytwórnia Urządzeń Chłodniczych 
Czyli po prostu WUCH!
Pozostałe części piosenki chwaliły dębicki przemysł i ówczesną teraźniejszość a uczniowie śpiewając z zapałem autentycznie wierzyli, że mieszkają w najlepszym miejscu na świecie. Niestety, pamięć ma swoje prawa i dziś zatarły się pozostałe słowa tego lokalnego utworu.
Czy ktoś pamięta resztę słów tego hymnu? Prosimy o komentarze na naszym profilu FB. Może ktoś ma nagranie?

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.